Zielona herbata – właściwości
Zielona herbata stanowi bogactwo flawonoidów, czylizwiązków chemicznych występujących w roślinach, które spełniają w nich rolę barwników, antyutleniaczy. Chronią one przed insektami, grzybami, promieniami UV. Na organizm człowieka wykazują wielokierunkowe działanie, głównie przeciwutleniające, chroniące układ sercowo - naczyniowy. Wiele z nich wpływa na dystrybucję glukozy w organizmie, dzięki czemu zielona herbata zapobiega problemom w zakresie gospodarki węglowodanowej (w tym cukrzyca). Zielona herbata została jednak docenia szczególnie ze względu na swoje działanietermogeniczne, wspomagające odchudzanie.
Zielona herbata – odchudzanie
Zielona herbata, czy to w formie wywaru herbacianego czy wyciągu, jest sprzymierzeniem diet odchudzających. Obfituje w związek o nazwie galusanepigallokatechiny (katechiny EGCG), który pobudza procesytermogenezy(produkcja ciepła) pochłaniające duże zasoby energii. Zielona herbata jest również zasobna w związek o nawie teina, który należy do tej samej grupy substancji co kofeina. Dzięki temu napar z zielonej herbaty wykazuje działanie pobudzające, poprawiające zdolności wysiłkowe organizmu oraz wpierające termogenezę. Poza tym wspomaganie odchudzania przez zieloną herbatę wynika stąd, że inaktywuje ona enzymy trawiące węglowodany i tłuszcze.
Liście zielonej herbaty charakteryzują się także wysokim stężeniem teaniny, która jest substancją psychoaktywną, poprawiającą pracę mózgu.
Zielona herbata – ile pić
Wysokiej jakości zielona herbata, która będzie charakteryzować się maksymalnym stężeniem substancji o działaniu odchudzającym i antyoksydacyjnym, powinna powstawać z liści nie poddawanych fermentacji, tylko suszonych. Jako, że zielona herbata „zabija” enzymy trawiące węglowodany i tłuszcze, czyli składniki pokarmowe, których nadmiar łatwo prowadzi do kumulowania zbędnej tkanki tłuszczowej, warto nią popijać posiłki obfitujące w nie. Jeżeli na diecie odchudzającej zdarzy nam się odstępstwo żywieniowe i zjemy coś bardzo kalorycznego czego nie planowaliśmy, warto około 20 minut po takim posiłku wypić napar z zielonej herbaty. Każda filiżanka zielonej herbaty powinna być przyrządzana na bazie około 3 g suszu, tak żeby dawka dzienna nie przekraczała 10 g.
Zdrowe osoby mogą pić zieloną herbatę nawet 2- 3 razy dziennie. Ze względu na obecność teiny radzimy nie przyjmować jej w zbyt dużych ilościach przed snem. Nadmierne picie zielonej herbaty będzie niewskazane w przypadku osób z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia. Wówczas najlepiej poprosić o konsultację lekarza.
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz