WITAMINA D3 - skutki niedoboru

Skutki niedoboru witaminy D3

Witamina D3 przede wszystkim jest niezbędna w okresie niemowlęcym do prawidłowego rozwoju kośćca i zapobiegania krzywicy. Powszechnie wykorzystywano ją też w przeciw osteoporozie. Mimo wszystko nie znaczy to że potrzebują jej wyłącznie niemowlęta. Skutki jej niedoboru można zaobserwować chociażby na przykładzie pozytywnych skutków suplementacji owym elementem. Osoby aktywne fizycznie wyrażają znacznie większe zapotrzebowanie na składniki witaminowe. Tak też jest w przypadku witaminy D3. Tym bardziej, że jej znaczne niedobory objawiają się nie tylko osłabienie układu kostnego, ale również samych mięśni.

Witamina D3

Witamina D3 a sylwetka

Jej budowa steroidowa dość jasno sugeruje związek z hormonami i szlakami o naturze anabolicznej. Zatem jej niedobory mocno ograniczają możliwości kształtowania sylwetki, poprawiania muskulatury i podnoszenia parametrów fizycznych, takich jak siła. Tym bardziej, że jej stosowanie sprzyja zwiększaniu poziomu anaboliczno – regeneracyjnego hormonu płciowego, testosteronu. Innym istotnym skutkiem niedoboru witaminy D3 może być znaczne obniżenie wchłaniania zarówno wapnia, jak i fosforu z naszego przewodu pokarmowego.

Zachowanie jej właściwego poziomu służy też utrzymaniu w ryzach nie tylko gospodarki hormonalnej w zakresie funkcjonowania hormonów płciowych. Chodzi też o fakt optymalizacji funkcji rozrodczych oraz o jak najlepsze regulowanie całej gospodarki energetycznej organizmu. Ponadto, witamina D3 może znacznie sprzyjać regulowaniu czynności układu immunologicznego, Zatem jej utrzymujące się niedobory zwiększają ryzyko wystąpienia autoagresji, infekcji itp.

Witamina D3 a koncentracja

Do skutków utrzymujących się niedoborów witaminy D3 zaliczymy też problemy z koncentracją i obniżenie niektórych funkcji umysłowych. Zbyt małe ilości dostarczane do organizmu rzutują niekorzystnie na mechanizm regeneracji i jakość naszego snu. Dodatkowo, zwiększa ryzyko szczególnie chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze. W kwestiach sportowych, nie tylko zmniejsza nasze możliwości do budowania solidnej masy mięśniowej. Niedobory witaminy D3 stają się promotorem tkanki tłuszczowej. Zgodnie z doniesieniami, są powiązane z problemami na tle glikemii – np. zwiększają ryzyko cukrzycy.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Witamina D – najważniejszy element układanki

Wzmocnij swoją odporność dzięki witaminie D

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator