Witamina B6 – właściwości i rola
Witamina B6, nazywana także pirydoksyną, aderminą, to jedna z witamin z grupy B należących do klasy rozpuszczalnych w wodzie. Najważniejszą funkcją B6 jest warunkowanie przemian białek i aminokwasów. Witamina ta jest niezbędna do funkcjonowania enzymów przeprowadzających procesy transamianacji, dekarboksylacji, deaminacji. Szczególnie istotne znaczenie ma B6 w przypadku przemian dwóch aminokwasów: tryptofanu oraz metioniny.
Witamina B6 warunkuje przemiany węglowodanów złożonych gdyż jest koenzymem enzymu fosforylazy glikogenowej, który pozwala na czerpanie energii z glikogenu.
Wraz z witaminą B12, B6 obniża poziom szkodliwej homocysteiny pozwalając na jej przemianę w cysteinę.
Poza tym witamina B6 jest niezbędna do przyswojenia magnezu oraz wpływa na funkcjonowanie hormonów steroidowych (np. testosteron). B6 odpowiada również za kondycję układu nerwowego. Organizm wykorzystuje tę witaminę z grupy B do produkcji hemoglobiny.
Źródła witaminy B6
Głównym źródłem witaminy B6 jest mięso (np. wołowina 0,42 mg/100g) i narządy miąższowe (np. wątroba wieprzowa 0,65 mg/100g) zwierząt. W dalszej kolejności mleko, jaja, produkty zbożowe (np. kasza gryczana 0,67 mg/100g).
Spore ilości witaminy B6 znajdziemy także w ziemniakach, bananach, brokułach.
Witamina B6 – skutki niedoboru i nadmiaru
Deficyt B6 powoduje wystąpienie szeregu objawów ze strony układu nerwowego jak depresja, apatia, zaburzenia snu, nadwrażliwość, neuropatie, zwiększone odczucie chłodu, mrowienia. Inne skutki to obniżenie odporności, zmiany skórne (łojotokowe, podrażnienie języka i błon śluzowych jamy ustnej, łupież, pękanie pięt), stany zapalne jamy ustnej, niedokrwistość, miażdżyca.
Nawet niewielkie niedobory B6 szczególnie odbijają się na przemianach dwóch ważnych aminokwasów: tryptofanu, umożliwiającego produkcję melatoniny pozwalającej na regenerujący sen, oraz metioniny, która zaangażowana jest w procesy metylacji.
Występująca przy deficycie B6 podniesiona wrażliwość na działanie hormonów steroidowych może mieć wpływ na powstawanie hormono-zależnych odmian raka (rak piersi, macicy, prostaty).
Niedobory witaminy B6 sprzyjają podwyższeniu poziomu homocysteiny, która stanowi czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, zakrzepowych, udaru.
Witamina B6 w zbyt dużych dawkach działa neurotoksycznie. Dawki powyżej 50 mg/dobę mogą powodować neuropatie (uszkodzenia nerwów obwodowych) skutkujące m.in. zaburzeniami czucia.
Witamina B6 – dawkowanie
Zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi: 1-2 mg/dobę. Będzie ono większe w przypadku kobiet w ciąży, osób w wieku starszym. Dawka dobowa witaminy B6 powinna być przystosowana do ilości przyjmowanego białka, jako optymalną podaje się 0,02 mg/g białka. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 może występować również w przypadku diet wysokotłuszczowych, miesiączki, silnego stresu, stanów po zawale serca, przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych
Jeżeli zwiększasz ilość białka w diecie zawsze zadbaj o proporcjonalnie większą podaż witaminy B6, która jest niezbędna do jego przemian. Przyjmowanie suplementów aminokwasowych również łączy się z potrzebą suplementacji tą witaminą.
Witaminę B6 dobrze suplementować razem z kompleksem witamin B np. jako Vit B Complex firmy Trec. Porcję produktu (1 kapsułka) należy przyjmować 1-2 razy dziennie razem z posiłkami.
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz