Kategoria: witamina b , witaminy , suplementacja

WITAMINA B12 → Fakty i mity na jej temat

Niedobór witaminy B12 jest uważany za jeden z najczęstszych niedoborów substancji odżywczych na świecie, a badania z 2004 r. Pokazują, że jest to poważny problem zdrowotny w wielu częściach świata, w tym w USA, Indiach, Meksyku, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej i Ameryce Południowej. niektórych obszarach w Afryki. 

Witamina B12 - Właściwości

Witamina B12 korzystnie wpływa na nastrój, poziom energii, pamięć, serce, skórę, włosy, trawienie i wiele innych. Witamina B12 jest również niezbędną witaminą do radzenia sobie ze zmęczeniem nadnerczy, wieloma funkcjami metabolicznymi - w tym produkcją enzymów, syntezą DNA i równowagą hormonalną , a także utrzymaniem zdrowego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

witamina b12 niedobórWitamina B12 - Sportowcy w grupie ryzyka niedoboru?

Kto jest najbardziej zagrożony niedoborem witaminy B12? Osoby w podeszłym wieku, które mają tendencję do upośledzonego trawienia są jedną z najbardziej podatnych populacji. Wynika to z faktu, że starsi ludzie produkują mniej kwasu żołądkowego, który jest niezbędny do prawidłowej konwersji witaminy B12.

Witamina B12 - niedobór u wegan

Ponieważ pokarmy zwierzęce są zwykle najlepszym źródłem witaminy B12, ci, którzy stosują dietę wegańską i nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, również najprawdopodobniej mogą odczuwać niedobór. Dlatego zarówno osoby starsze, jak i osoby bazujące w swojej diecie na roślinach powinny spożywać codziennie suplement witaminy B12. 

Witamina B12 - niedobór u palaczy

Inne grupy, u których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy B12, to palacze (ponieważ nikotyna może blokować wchłanianie), alkoholicy, osoby z niedokrwistością i każdy, kto cierpi na zaburzenie trawienia, takie jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ashwagandha na stres

Witamina B12 - przyjmować samodzielnie?

Poleciłbym przyjmować witaminę B12 jako część suplementu złożonego witamin B, w żywności  lub wysokiej jakości multiwitaminy. Będą one zawierać pełne spektrum witamin z grupy B, które wszystkie działają razem w organizmie w celu realizacji funkcji i równowagi między sobą, stąd "złożona" nazwa tej grupy jest podana. W suplemencie kompleksu witaminy B znajdziesz inne ważne witaminy z grupy B - takie jak biotyna, tiamina, niacyna i ryboflawina - które wymagają wzajemnej obecności, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Witamina B12 - mogę przyjmować raz na jakiś czas

W porównaniu do innych witamin, nie potrzebujemy bardzo dużej ilości witaminy B12 - ale musimy uzupełniać nasze zaopatrzenie prawie każdego dnia. Witaminy z grupy B są łatwo rozpuszczalne w wodzie i wypłukane z organizmu, więc aby utrzymać poziom zalecanej ilości w naszym krwioobiegu i zapobiec niedoborowi witaminy B12, musimy często spożywać źródła witamin z grupy B.

Witamina B12-  pomaga utrzymać stały poziom energii

Witamina B12 korzystnie wpływa na metabolizm, ponieważ jest potrzebna do przekształcenia węglowodanów w użyteczną w organizmie glukozę. Glukoza z węglowodanów jest wykorzystywana jako forma energii, dlatego ludzie z niedoborami witaminy B12 często doświadczają zmęczenia. Witamina B12 jest również potrzebna do przekazywania sygnałów przez neuroprzekaźniki, która pomaga mięśniom skurczyć się i daje energię do poruszania się w ciągu dnia bez zmęczenia i wyczerpania.

Witamina B12 - zapobiega utracie pamięci

Niedobór witaminy B12 może powodować różne zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Ze względu na jego rolę w zdrowiu nerwów i przekazywaniu sygnałów przez przekaźniki nerwowe witamina B12 przynosi korzyści funkcji poznawczej i jest stosowana w celu obniżenia ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i demencji. 

Witamina B12 poprawia nastrój i pamięć

Witamina b12Jedną z najbardziej zbadanych zalet witaminy B12 jest jej zdolność do regulacji układu nerwowego, w tym zmniejszania takich zaburzeń nastroju, jak depresja i lęk. Witamina B12, wraz z kwasem foliowym, jest potrzebna do wytwarzania związku o nazwie SAM (S-adenozylometionina). SAM ma kluczowe znaczenie dla funkcji mózgu, związanej z regulacją stresu i nastroju.

Witamina B12 jest potrzebna do utrzymania koncentracji i procesów poznawczych, takich jak uczenie się, więc niedobór witaminy B12 może powodować trudności w koncentracji i zwiększone ryzyko zaburzeń uwagi.

Witamina B12 w utrzymaniu zdrowia serca

Witamina B12 na wiele sposobów wpływa na zdrowie sercowo-naczyniowe, co jest ważne, biorąc pod uwagę fakt, że choroby serca są obecnie główną przyczyną śmierci na całym świecie. Witamina B12 pomaga zmniejszyć podwyższone poziomy homocysteiny, co jest obecnie uważane za jeden z czynników ryzyka chorób serca.  Homocysteina jest aminokwasem, a na jego poziom we krwi mają wpływ poziomy witaminy B we krwi, w tym witamina B12

Witamina B12 potrzebna dla skóry i włosów

Witamina B12 jest niezbędna dla utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci, ponieważ odgrywa ważną rolę w rozmnażaniu komórek. Witamina B12 przynosi korzyści zdrowiu skóry poprzez redukcję zaczerwienień, suchości, stanów zapalnych i trądziku - i może być stosowana na skórę w przypadku łuszczycy i egzemy. Może również zmniejszyć łamliwość włosów i pomóc paznokciom stać się silniejszymi.

Witamina B12 pomaga w trawieniu

Ze względu na swoją rolę w pomaganiu w produkcji enzymów trawiennych, witamina B12 jest potrzebna do wspierania zdrowego metabolizmu i rozkładu pokarmów w żołądku. Jest jeszcze jeden sposób, w jaki witamina B12 wpływa na trawienie. Pomaga w rozwoju zdrowych bakterii w środowisku jelitowym. Eliminacja szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym - a jednocześnie obecność pożytecznych bakterii - jest tym, co zapobiega zaburzeniom trawienia, takim jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub Candida.

Witamina B12 może pomóc zapobiegać nowotworom

Suplementacja witaminy B12 jest obecnie badana jako sposób na obniżenie ryzyka niektórych rodzajów nowotworów, szczególnie w przypadku stosowania kwasu foliowego. Niektóre wstępne badania pokazują, że witamina B12 korzystnie wpływa na układ odpornościowy, aby potencjalnie pomóc w zapobieganiu nowotworom, w tym rakom szyjki macicy, prostaty i jelita grubego.

Witamina B12 zapobiega anemii

Witamina B12 jest potrzebna, aby pomóc w uzyskaniu zdrowego poziomu czerwonych krwinek. Pomaga zapobiegać anemii zwanej niedokrwistością megaloblastyczną, która powoduje objawy, takie jak przewlekłe zmęczenie i osłabienie. 


Źródło:
https://draxe.com/vitamin-b12-benefits/

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Witamina B12 - działanie, dawkowanie

Witaminy z grupy B są często wrzucane do jednego worka. Po części prawdą jest, że suplementacja witaminami z grupy B zwiększa jasność umysłu i pozytywnie wpływa na pracę mózgu, ale jedna z tej puli wyróżnia się szczególnie. Jaka?

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator