Witamina B12 - Spis Treści
Witaminy z grupy B są często wrzucane do jednego worka z tymi, wspomagającymi pracę układu nerwowego. Po części prawdą jest, że suplementacja witaminami z grupy B zwiększa jasność umysłu i pozytywnie wpływa na pracę mózgu, ale jedna witamina z tej puli wyróżnia się szczególnie.
Witamina B12, bo to o niej mowa, często jest umieszczana w suplementach diety w ilościach przewyższających o kilkadziesiąt razy nasze dzienne zapotrzebowanie na ten związek. Czy jest zatem aż tak skuteczna? Jest, ale jak to często bywa diabeł tkwi w szczegółach. Forma witaminy B12 jaka nas, sportowców, najbardziej interesuje to jej aktywna forma zwana dibenkozydem. W dzisiejszym artykule przeczytacie, w jaki sposób oddziałuje ona na organizm sportowca oraz dla kogo jest ona szczególnie polecana.
Witamina B12 - Początki
Pierwsze publikacje na temat dibenkozydu pojawiły się w roku 1958, kiedy to grupa badaczy pod przewodnictwem H.A. Barkera wyizolowała koenzym B12. Substancja była silnie wrażliwa na działanie światła, dlatego w wyniku naświetlania szybko ulegała rozkładowi. Trzy lata później, gdy potwierdzono strukturę tajemniczego składnika, ogłoszono światu odkrycie adenozynokobalaminy. Następnie trwały intensywne badania nad sposobem, który pozwoliłby na skuteczną i wydajną izolację koenzymu B12 z produktów pochodzenia naturalnego. W warunkach dostępu światła udawało się uzyskać jedynie cyjanokobalaminę (witaminę B12). Kiedy wyjaśniono dokładniej charakter nowej substancji, udało się uzasadnić jej wrażliwość na światło i powinowactwo do wit. B12 oraz odkryto metodę jej pozyskiwania. Ostatecznie dibenkozyd został określony jako koenzym witaminy B12 i rozpoczęto szczegółowe badania nad jego funkcją biologiczną w organizmie.
Koenzym kobalaminowy bierze udział w procesie glukoneogenezy. Wpływa zatem na produkcję glukozy z kwasu mlekowego lub aminokwasów. Nazywa się go aktywną formą v i bardzo często korzysta zeń, właśnie zamiast klasycznej cyjanokobalaminy. Działa silniej i wydajniej, niż sama witamina B12. Przyjmując cyjanokobalaminę w formie aktywnej (koenzymu), organizm reaguje szybciej i nie traci czasu na jej zbędne transformacje strukturalne.
Witamina B12 - Działanie
Forma witaminy B12 (dibenkozyd) daje o wiele lepsze efekty w suplementacji i pełni rolę czynnika regulującego metabolizm. Jest biostymulatorem syntezy protein w rybosomach, dzięki czemu bezpośrednio wpływa na szybkość wytwarzania białek ustrojowych. Można śmiało powiedzieć, że koenzym B12 jest czynnikiem budującym o silnym potencjale anabolicznym. Jego działanie stymulujące pomaga syntezować związki z prostszych substratów, np. metioninę z homocysteiny czy białka z aminokwasów. Koenzym witaminy B12 zyskał olbrzymią popularność tak w sporcie, jak i farmacji. Jego głównymi atutami są czynności metaboliczne.
Suplementacja odpowiednią formą witaminy B12 skutecznie obniża poziom homocysteiny we krwi, obniżając przez to ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Witamina B12 - Dla kogo?
Suplementacja dibenkozydem polecana jest szczególnie osobom, które ze względu na wysokie tempo przemiany materii mają problemy z budowaniem beztłuszczowej masy ciała. Jego stosowanie pomaga budować wysokiej jakości umięśnioną sylwetkę i ułatwia postępy w przyroście siły. Najbardziej aktywną i stabilną formą koenzymu B12 jest 5-deoksyadenozylokobalamina.
Preparat ten wspomaga przemiany metaboliczne podstawowych składników pokarmowych, tj. białka, tłuszczów czy węglowodanów. Tym samym zwiększa anabolizm i łaknienie. W takich warunkach o wiele łatwiej o wysokie przyrosty beztłuszczowej masy ciała. Ponadto zawarty w produkcie składnik aktywny może być niezwykle pomocny również w trakcie treningów. W jaki sposób? Otóż, dibenkozyd może zwiększać wydolność podczas wysiłku wpływając na procesy energetyczne w komórkach. Adenozynokobalamina może wspomagać funkcje erytrocytów, co korzystnie wpływa na transport i dystrybucję tlenu przez krwiobieg w trakcie ćwiczeń. Dibenkozyd, jako aktywna forma witaminy B12, jest silnie zaangażowany w procesy krwiotwórcze, w których wytwarzane są właśnie czerwone krwinki. Sprawna produkcja erytrocytów to klucz do wysokiej wydolności całego organizmu.
Jak rozpoznać niedobór witaminy B12?
Witamina B12 bierze udział w biosyntezie komórek, które wchodzą w skład osłonek nerwowych. Dlatego też pierwsze objawy niedoboru związane są z ośrodkiem nerwowym.
Najczęstsze objawy niedoboru witaminy b12
- zmęczenie,
- depresja,
- rozdrażnienie,
- drętwienie i mrowienie kończyn,
- niepokój.
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz