Kategoria: suplementacja

Tauryna i tyrozyna - właściwości i zastosowanie

Tauryna i tyrozyna

Tauryna i tyrozyna - właściwości, dawkowanie, zastosowanieNie tylko składniki o bezpośrednim działaniu psychostymulującym pozwalają zwiększyć możliwości wysiłkowe i produkcję energii. Każdy wie, że aminokwasy budują białka, wspomagają regenerację mikrouszkodzeń włókien mięśniowych czy poprawiają bilans azotowy organizmu. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mają także dodatkowe funkcje. Najciekawsze jest w tym względzie działanie L-tyrozyny i tauryny. Te dwa aminokwasy są niezbędne dla sprawnej pracy całego układu nerwowego oraz do wytwarzania hormonów sterujących produkcją energii. L-tyrozyna to niezwykle ważny prekursor w biosyntezie dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny i hormonów tarczycy. Aminokwas ten nie tylko wspomaga produkcję ważnego neuroprzekaźnika, pozwalając na sprawny przesył informacji między neuronami, ale także jest źródłem hormonów nadzorujących w organizmie reakcje energotwórcze. Suplementacja tym składnikiem zapewnia stabilne pobudzenie oraz zabezpiecza przed skutkami długotrwałego stresu, którego przykładem może być ciężki trening. Zaleca się podawanie od 0,6 do 2 g L-tyrozyny w porcjach podzielonych.

Tauryna i tyrozyna - właściwości, stosowanie, dawkowanie

Tauryna - jak stosować?

Tauryna działa dwutorowo. Po pierwsze, podana wraz z kofeiną zwiększa jej działanie stymulujące. Po drugie, umożliwia efektywną biosyntezę neuroprzekaźników w synapsach nerwowych. Dzięki temu informacja między mózgiem a mięśniami przesyłana jest szybciej. Dodatkowym atutem przemawiającym za stosowaniem tauryny przed długimi treningami jest jej działanie przeciwzmęczeniowe i pobudzające. Przez ograniczanie uwalniania serotoniny hamuje ona wysyłany z mózgu sygnał o zmęczeniu, umożliwiając kontynuację wysiłku bez zmniejszania jego intensywności. Zaleca się jej suplementację od 1 do 3 gw ciągu dnia – najlepiej w podzielonych dawkach.

 

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość
08.08.2016 10:22

Trec Team

Cześć leszel, jeśli pijesz kawe i robisz to np. przed treningiem to super, spróbuj dorzucić na porcje rano 1 gram TAURYNY i 2 gramy TAURYNY do kawy przed treningiem, powinno zadziałać tak jak właśnie tego oczekujesz, oczywiście żeby mięśnie pracowały dłużej można dorzucić jeszcze Beta-alanine i BCAA ale myślę, że chodzi Tobie raczej o wydłużenie czasu gdzie będziesz miał energie na trening.

08.08.2016 10:21

leszel

Witam, potrzebuję coś działającego pobudzająco – ale delikatnie coś co wydłuży czas w którym odczuje zmęczenie, piję kawe przed treningiem, więc za bardzo nie chce już produktów opartych na kofeinie.

Aminokwasy BCAA

W tym artykule o aminokwasach BCAA ✅ Po co stosować? ✅ Co to takiego? ✅ Dlaczego BCAA dodają energii? ✅ Działanie anaboliczne BCAA ✅ Działanie antykataboliczne

BCAA i inne aminokwasy - warto je stosować?

Aminokwasy BCAA i proteiny to podstawa suplementacji każdego sportowca.

Glukozamina, kolagen i kwas hialuronowy

Glukozamina, kolagen i kwas hialuronowy to podstawowe substancje odpowiedzialne za regenerację naszych chrząstek i stawów. Sprawdź jak zadbać o odpowiednią ilość tych składników aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Glutamina – aminokwas nr 1

Glutamina nie należy co prawda do grupy aminokwasów niezbędnych, jednak nie oznacza to, że jest nam niepotrzebna. Wręcz przeciwnie – jest konieczna do prawidłowego przebiegu wielu kluczowych procesów metabolicznych w organizmie.

Witamina C i lizyna w służbie zdrowia

Większość ludzi kojarzy działanie witaminy C jako środka wspomagającego leczenie przeziębienia, kataru, czy grypy, podczas gdy jej rola jest znacznie większa. Sprawdź i dowiedz się więcej.

Witamina D – najważniejszy element układanki

Wzmocnij swoją odporność dzięki witaminie D

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator