Kategoria: dieta

Substancje Antyodżywcze - Lektyny

SPIS TREŚCI:

 1. Lektyny
 2. Odpowiednie przygotowanie
 3. Kiełkowanie
 4. Namaczanie
 5. Fermentowanie
 6. Dobre strony

Lektyny i ich speceyficzne właściwości i zastosowanie.Matka natura, wyposażyła niektóre rośliny w specyficzny system obrony przed zwierzętami, (a później także przed ludźmi) w postaci słabych toksyn zawartych najczęściej w nasionach i zbożach. Roślina, w ten sposób chroni się przed byciem zjedzoną powodując u konsumenta dolegliwości żołądkowe. I jak to w naturze bywa, mądre zwierzęta, kierujące się instynktem przetrwania, spożywały bardzo ograniczone ilości trujących roślin, uzupełniając swoje menu zróżnicowanymi produktami.
Natomiast człowiek w dzisiejszych czasach, całkowicie sprzecznie z instynktem, opiera swoją dietę na zbożach, narzekając następnie na różne dolegliwości – począwszy od kłopotów za układem trawiennym po depresję.

Lektyny

Lektyny, czyli grupa białek, które posiadają zdolność przyłączania się do błon komórkowych. Taka lepka cząsteczka, kiedy dostanie się do naszego układu trawiennego, szczególnie ochoczo przykleja się do wyściółki jelita cienkiego – i wtedy zaczynają się problemy.

Lektyny - zastosowanie, właściwosci, skutki spożywaniaPo pierwsze, lektyny obecne w jelicie cienkim zmniejszają zdolność do wchłaniania substancji odżywczych takich jak witaminy czy minerały. Co gorsza cząsteczka lektyny, przyklejona do wyściółki jelita cienkiego, może je podziurawić, osłabiając i uszkadzając enterocyty, czyli komórki jelita cienkiego. W sytuacji, w której wyściółka jelita nie jest do końca szczelna, może dojść do Syndromu Nieszczelnego Jelita.

Przy nieszczelnym jelicie, cząsteczki, które normalnie pozostałyby w jelitach, przedostają się do krwiobiegu, a następnie bez kontroli wędrują po naszym organizmie. A jak już wspomniałem, lektyny są lepkimi cząsteczkami, i z chęcią dołączają się do całkowicie zdrowych organów takich jak tarczyca czy nerki, zmuszając organizm do atakowania poprawnie działających organów, prowadząc w konsekwencji do autoagresji.

Dodatkowo, lektyny zmniejszają wrażliwość organizmu na leptynę, co może prowadzić do otyłości. Upośledzają także stan dobrej flory bakteryjnej, co może stanowić przeszkodę w pozbyciu się niechcianej tkanki tłuszczowej.

Lektyny w sporych ilościach znajdziemy w:

Lektyny - zastosowanie, właściwości, skutki spożywania– zbożach

– soi

– fasolach

– orzechach

– nabiale

– warzywach psiankowych (pomidor, ziemniak, papryka, bakłażan)

Odpowiednie przygotowanie

Lektyny - zastosowanie, właściwości, skutki spożywaniaMimo wszystkich negatywnych konsekwencji, pozostają osoby, które nie wyobrażają sobie codziennego menu bez zbóż czy nabiału. Istnieją na szczęście sposoby na zmniejszenie zawartości lektyn. Sposoby, które tak na prawdę mogą zmienić szkodliwy posiłek, w coś całkiem zdrowego.

Kiełkowanie

Namaczanie pestek lub nasion przez noc w wodzie zapoczątkuje proces kiełkowania. Dzięki temu, zmniejszy się znacznie ilość szkodliwych lektyn. Po wyjęciu z lodówki trzeba wymienić wodę i ponownie przechowywać nasiona lub orzechy w chłodnym miejscu, lub wysuszyć na słońcu i schować w (szklanym) pojemniku.

Namaczanie

W przypadku większości zbóż namaczenie ich przez noc w wodzie, a następnie gotowanie przez co najmniej 20 minut pozwoli na usunięcie dużej ilości lektyn. Im dłużej będziemy zboża gotować, tym więcej lektyn wyeliminujemy, ale też długi czas gotowania zmniejsza zawartość witamin w produktach, więc musimy trzeba znaleźć złoty środek.Lektyny - właściwości, zastosowanie, skutki spożywania

Fermentowanie

Fermentowanie to najzdrowszy sposób obróbki. Nie dość, że eliminujemy większość lektyn, to jeszcze dostarczamy organizmowi bakterii probiotycznych, które pozytywnie wpłyną na stan naszej flory bakteryjnej.

Idealnym przykładem będzie tutaj soja – wręcz niebezpieczna, kiedy jest spożywana bez odpowiedniego przygotowania, ale już sfermentowana soja – natto-  jest najbogatszym źródłem witaminy K2.

Dobre strony

Lektyny – jakkolwiek złe by nie były, mają też pozytywne właściwości. Biorą udział w procesach przylegania komórek do siebie, regulacji stanów zapalnych czy w procesie apoptozy czyli zaprogramowanej śmierci komórki. Dlatego spożycie odpowiednio przygotowanych orzechów, nasion czy komosy raz na jakiś czas, może nawet mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak w większości przypadków – liczy się jakość, dawka i różnorodność poszczególnych składników.

 

Zobacz popularne artykuły:

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Aminokwasy: rodzaje i rola

Istotą treningu siłowego jest wzrost beztłuszczowej masy ciała. Podstawowym i najbardziej pożądanym składnikiem w diecie, który się do tego przyczynia, jest białko oraz jego elementy strukturalne.

Najlepsze źródła białek i ich wpływ na rzeźbę

Najlepsze źródła białek i ich wpływ na rzeźbę - to podstawowa wiedza jaką powinien posiadać każdy sportowiec. Przeczytaj jak poprawnie suplementować białko oraz w jakich produktach je znaleźć.

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dibenkozyd - koenzym zwiększający apetyt

Dibenkozyd to bardzo dobra alternatywa dla sterydów anabolicznych. Sprawdź jak bezpiecznie możesz zwiększyć swoją masę mięśniową.

Dieta i suplementacja SOLID MASS

Dieta i suplementacja SOLID MASS.

Indeks Glikemiczny - Wszystko o glukozie

Glikemia, czyli stężenie glukozy we krwi, to dość zawiły temat, wokół którego powstało wiele niejasności. Przekazywanie niepełnych informacji powoduje, że wielu sportowców często mylnie interpretuje ten parametr. Sprawdź...

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator