Kategoria: dieta

Sezamina - właściwości i zastosowanie

SPIS TREŚCI:

 1. Czym jest sezamina?
 2. Działanie
 3. Sezamina a dieta

Sezamina to niesamowity związek, którego właściwości zbadano stosunkowo niedawno. Kto by pomyślał, że olej z małych ziarenek sezamu może wpływać  między innymi na poziom estrogenu u kobiet czy pomagać w redukcji tkanki tłuszczowej…

Czym jest sezamina?

Sezamina - działanie, zastosowanieSezamina  to bardzo silny przeciwutleniacz, który jest jednym z lignanów(roślin z grupy strączkowych określanych jako fitoestrogeny). Występuje między innymi w oleju sezamowym, nasionach dyni, sezamu i siemienia lnianego. Olej sezamowy to idealne źródło zdrowych kwasów tłuszczowych takich jak kwas linolowy czy oleinowy oraz składników odżywczych tj. miedzi, wapnia, żelaza, witaminy E,K i B6. Szereg badań naukowych z wykluczył jakiekolwiek szkodliwe działanie sezaminy na ludzki organizm. Głównym zadaniem sezaminy w naszym organizmie jest proces utleniania kwasów tłuszczowych lub inaczej spalania tkanki tłuszczowej za pomocą enzymu PPAR – alfa(Peroksymowy Proliferator Receptorów Alfa). Badania potwierdzają, że enzym PPAR-alafa występuje między innymi w mięśniach, wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Co więcej ten sam enzym jest odpowiedzialny za spowolnienie lipogenezy a co za tym idzie znacząco spowalnia tworzenie się nowych kwasów tłuszczowych – tkanki tłuszczowej. Tak więc sezamina jako aktywator enzymu PPAR-alfa znacząco wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej.

Działanie

Sezamina zawarta w oleju sezamowym, lub innych produktach spożywczych posiada wiele pożytecznych właściwości w kontekście sportu jak i codziennego samopoczucia i zdrowia. Najważniejszymi funkcjami/właściwościami sezaminy są:

 • Wzrost poziomu kwasu DHA(jeden z kwasów omega 3 występujący między innymi w glonach, rybach i skorupiakach) – wzrost poziomu tego kwasu dzięki sezaminie to dobry znak dla wegetarian lub wegan, ponieważ osoby korzystające z tego sposobu żywienia dostarczają swojemu organizmowi kwasu alfa-linolowego. Sezamina, olej sezamowy może więc być dodatkowym uzupełnieniem diety w kwasy omega 3.
 • Wspomaga melanogenezę – badania dowiodły, że sezamina znacznie wpływa na melanogeneze czyli proces tworzenia melaniny – barwnika i pigmentu naszej skóry. Dzięki temu wspomagamy np. opalanie a nasza skóra jest zdrowa.
 • Zmniejsza stan zapalny dróg oddechowy oraz łagodzi objawy astmy.
 • Działa jako przeciwzapalny „lek” na wątrobę i antyoksydant, który pomaga w wytrącaniu szkodliwych substancji takich jak np. ołów czy lipo sacharydy.
 • Zawiera witaminę E i K
 • Regeneracja stawów – według naukowców sezamina wpływa na wzrost stężenia glukozaminoglikanów czyli substancji odpowiedzialnych za regenerację stawów. Dlatego też sezamina powinna być spożywana w przypadku zwyrodnień stawów jak i poważniejszych  schorzeń takich jak osteoporoza

Sezamina a dieta

Sezamina - działanie, zastosowanieZe względu na swoje niesamowite właściwości oksydacyjne sezamina oddziałuje na poziom leptyny w naszym organizmie a co za tym idzie wpływa na wrażliwość insulinową. Badania naukowe dowiodły, że sezamina pomaga w odzyskaniu insulino odporności. Upośledzona wrażliwość na insulinę to w dzisiejszych czasach „śmieciowego” jedzenia powszechny problem. Dotyczy on w szczególności osób, u których poziom tkanki tłuszczowej przekracza 15%. Sezamina jest „regulatorem” insuliny i leptyny dzięki temu organizm otrzymuje równe ilości oby dwóch tych składników.

Z dietetycznego punktu widzenia sezamina jest świetnym składnikiem dla osób na dietach ketogenicznych(np. dieta Atkinsa), ponieważ zwiększa ona produkcję ketonów chroniąc suchą masę mięśniową przed konwersją aminokwasową(wykorzystaniem ich jako „paliwa” energetycznego).  Diety ketogeniczne charakteryzuje niska ilość spożywanych węglowodanów przez co bardzo często organizm energię pobiera właśnie z mięśni poprzez ich spalanie. Sezamina jest świetnym źródłem ketonów dzięki czemu proces spalania mięśni zostaje znacznie spowolniony lub całkowicie zatrzymany.

Podsumowując, sezamina to świetny składnik nie tylko dla wegetarian czy osób na diecie redukcyjnej. Jest ona między innymi idealnym uzupełnieniem witamin ale także wsparciem dla regeneracji  stawów po ciężkim treningu siłowym. Jeżeli chcecie smacznie uzupełnić poziom sezaminy w Waszym organizmie mamy dla Was nasz nowy produkt – pyszne masło sezamowe bez dodatku soli i cukru.

 

Masło sezamowe - Trec Nutrition

Źródła:

 

 

Zobacz popularne artykuły:

Odżywki węglowodanowe - jakie wybrać?

Źródła białek

Carbo - jakie odżywki węglowodanowe wybrać. Stosować przed, w trakcie, czy po treningu?

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

L-Karnityna - działanie, dawkowanie

Głównym zadaniem L-karnityny jest transport tłuszczy oraz długołańcuchowy kwasów tłuszczowych do mitochondriów czyli „pieców energetycznych” . A co z tego wynika, L-Karnityna przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.

Skuteczna suplementacja - spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu, jak sama nazwa wskazuje, mają redukować tłuszcz zapasowy w naszym organizmie. Przy zachowaniu odpowiedniej diety i przemyślanego programu treningowego będą bardzo przydatnym narzędziem.

Tłuszcz - Jak skutecznie z nim walczyć?

Skuteczne spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej to nie łatwe zadanie. Odpowiednia dieta i treningi to podstawa. Co jednak gdy to nie wystarczy? Wtedy warto skorzystać z lipotropów. Dowiedz się więcej...

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator