Kategoria: suplementy , węglowodany , odżywki węglowodanowe

ODŻYWKI WĘGLOWODANOWE → Co dają odżywki typu carbo?

Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla całego organizmu, w tym również mięśni. Nic więc dziwnego, że w stosownych momentach sięgamy po odżywki węglowodanowe typu carbo, aby podnieść swoje wyniki.

Odżywki węglowodanowe - co dają?

Organizm jest w stanie pozyskiwać energię ze wszystkich składników pokarmowych. Mimo wszystko jedne preferuje bardziej, a inne mniej. Podstawowo nastawiony jest na wykorzystywanie węglowodanów na cele energetyczne. Dlatego też stosowanie takich suplementów jak odżywki węglowodanowe będzie skutkowało znacznym podniesieniem energii, która mogą wykorzystać pracujące mięśnie.

Odżywki węglowodanowe po treningu

Odżywki węglowodanowe carboNajczęściej jednak odżywki węglowodanowe wykorzystywane są po treningu. Nic dziwnego, gdyż trenując intensywnie zużywamy ogromne ilości energii, a co za tym idzie składników energetycznych jakimi są cukrowce. Po zakończeniu ćwiczeń wskazane jest by uzupełnić straty energetyczne i zapoczątkować mechanizm regeneracji. Chodzi też o uzupełnienie magazynu energii, jakim jest glikogen.

Drugą kwestią jest odnowa powysiłkowa. W momencie, gdy podczas wysiłku fizycznego organizm wyczerpuje zapasy energii rozpoczyna poszukiwania w celu znalezienia alternatywnego źródła. Pierwszym jego wyborem są białka mięśniowe, co prowadzi do wzmożonej degradacji (katabolizm). Natomiast główną zasadą budowania muskulatury jest utrzymywanie przewagi procesów anabolicznych nad katabolicznymi.

Odżywki węglowodanowe - stosowanie

Odżywki węglowodanowe TrecOdżywki węglowodanowe z powodzeniem sprawdzą się również w sportach wytrzymałościowych, gdzie istotną kwestią jest utrzymywanie optymalnego poziomu glukozy we krwi. Ponadto, zachowanie właściwej kaloryczności w ciągu dnia jest kluczową sprawą przy niemal każdym celu treningowym. Tym bardziej, że organizm jest w stanie monitorować swoje zasoby energetyczne i zależnie od ich stanu podejmować konkretne działania. Niedostatek może nawet wstrzymać tak pożądaną syntezę białek (w tym białek mięśniowych). Dodatkowo, odżywki węglowodanowe mogą pomóc w kontrolowaniu wydzielania insuliny będącej jednym z najbardziej anabolicznych hormonów.

Niektórzy trenujący wykorzystują odżywki węglowodanowe również w czasie intensywnego treningu, gdzie ważna jest nie tylko energia, ale i optymalne nawodnienie. Istotne jest tutaj rozcieńczenie / rozmieszanie odżywki z wodą. Gdy nawodnienie staje się priorytetem, odżywki węglowodanowe mniej stężone mogą okazać się pomocne. Zbyt wysokie stężenie powoduje wzrost poboru wody w żołądku w celu rozcieńczenia dostarczonych cukrowców. 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Carbo - przewodnik po odżywkach

Carbo - przewodnik po odżywkach węglowodanowych to kompendium wiedzy na temat charakterystyki i stosowania suplementów w diecie sportowca.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator