Kategoria: dieta

Ocet jabłkowy w służbie mięśni

Ocet jabłkowy - skąd jego dobroczynne właściwości?

Cała tajemnica anabolicznego działania octu jabłkowego tkwi w jego wpływie na insulinę.

Insulina, a dokładniej wrażliwość insulinowa, decyduje o tym czy kalorie z pożywienia, które dostarczamy organizmowi trafią do mięśni, czy zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej. W idealnym wypadku, u osoby z prawidłową wrażliwością komórek na insulinę, większość glukozy z pożywienia zostanie dostarczona do mięśni w celu uzupełnienia zapasów glikogenu mięśniowego. Wtedy rozpocznie się też proces regeneracji mięśni po treningu, który odgrywa ważną rolę zarówno w trakcie budowania masy mięśniowej jak i podczas redukcji.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na podniesienie wrażliwości insulinowej są ćwiczenia fizyczne, ale niestety u wielu osób, zła dieta o wysokiej zawartości szybko przyswajalnych węglowodanów, doprowadziła do zmniejszenia wrażliwości insulinowej komórek, przez co mała ilość insuliny wytworzona przez trzustkę nie jest w stanie zagospodarować odpowiednio glukozy krążącej we krwi. Rezultatem tego jest wzrost tkanki tłuszczowej, a w ostateczności może pojawić się cukrzyca typu II.

ocet jabłkowy, działanie, zastosowanie, efekty

Wśród naturalnych substancji wiodących prym w poprawianiu wrażliwości insulinowej jest ocet jabłkowy. 30 mililitrów octu jabłkowego dodanego do posiłku bogatego w węglowodany jest w stanie zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę nawet o 34%. Działanie naturalnego octu jabłkowego jest zatem porównywalne do działania metforminy – powszechnie stosowanego leku na cukrzycę typu II.

Ciekawe wnioski płyną z badania, w którym naukowcy podawali ochotnikom ocet jabłkowy do każdego posiłku. Okazało się, że poza poprawionym poziomem cukru we krwi, ochotnicy stracili średnio około 1 kilograma na przestrzeni miesiąca. Nie jest to imponujący wynik, ale jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną i odpowiednie suplementy, to rezultaty mogą być bardzo zadowalające.

Jeśli chodzi o wzrost masy ciała, spożycie octu jabłkowego będzie najbardziej pożądane w posiłku potreningowym. W ten sposób zagwarantujmy sobie, że większość substancji odżywczych z naszego posiłku trafi tam, gdzie powinna.

​Zobacz popularne artykuły:

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

BCAA i inne aminokwasy - warto je stosować?

Aminokwasy BCAA i proteiny to podstawa suplementacji każdego sportowca.

Gainery - odżywki na masę

Gainery → ✅ znacznie przyśpiesza wzrost masy mięśniowej ✅ uzupełnia niedobory kaloryczne w diecie ✅ stanowi idealny zamiennik posiłku

Intra Workout - rewolucyjna odżywka

Intra Workout to innowacyjna odżywka treningowa. Dzięki kompleksowemu połączeniu węglowodanów, BCAA i witamin zapewnia siłę nawet na najcięższe treningi.

Kreatyna: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Poznaj najbardziej skuteczne kreatyny: ✅ monohydrat kreatyny, ✅ jabłczan kreatyny, ✅ creapure, ✅ stacki kreatynowe. Dowiedz się jak ją dawkować.

Witamina B12 - działanie, dawkowanie

Witaminy z grupy B są często wrzucane do jednego worka. Po części prawdą jest, że suplementacja witaminami z grupy B zwiększa jasność umysłu i pozytywnie wpływa na pracę mózgu, ale jedna z tej puli wyróżnia się szczególnie. Jaka?

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator