Kategoria: ZDROWIE , dieta , witaminy , witamina c , witamina d

Niedoczynność tarczycy – sprawdź czy na nią cierpisz

Niedoczynność tarczycy

Spis treści:

  1. Na czym polega niedoczynność tarczycy
  2. Jakie objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy
  3. Niedoczynność tarczycy w badaniach laboratoryjnych

Na czym polega niedoczynność tarczycy

Tarczyca to organ o kształcie motyla leżący w obrębie szyi, który produkuje hormony sterujące naszym metabolizmem: trójjodotyroninę T3 i tyroksynę T4, z których T3 jest właściwym, aktywnym hormonem. Powstają one z aminokwasu tyrozyny oraz jodu. Tarczyna znajduje się pod kontrolą układu podwzgórze – przysadka. Przysadka mózgowa, znajdująca się pod kontrolą podwzgórza, rejestrując odpowiedni poziom hormonów tarczycy, emituje adekwatną ilość hormonu tyreotropowego (TSH), który stymuluje tarczycę. Niedoczynność tarczycy może być natury pierwotnej, wówczas wynika z dysfunkcji samego gruczołu tarczycowego, lub wtórnej, kiedy to niedobór produkcji tarczycowej wynika z zaburzeń w zakresie syntezy TSH przez przysadkę lub tyreotropiny (TRH) przez podwzgórze. Deficyt hormonów tarczycy powoduje obniżenie tempa metabolizmu, co wszechstronnie warunkuje funkcjonowanie człowieka w różnych sferach życia.

Gdy z niewiadomych powodów zaczynasz tyć, odczuwasz wyraźny spadek energii, popadasz w skrajne nastroje, zapoznaj się z listą objawów, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Jakie objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy

Chorzy z niedoczynnością tarczycy wykazują spadek wszystkich czynności organizmu. Niedobór hormonów tarczycy powoduje redukuję przemiany materii. Oznacza to, że ustrój zaczyna potrzebować dużo mniej energii do codziennego funkcjonowania. Jeżeli wymagana „do przeżycia” pula energii ulega zredukowaniu organizm dysponuje sporą jej nadwyżką, co stanowi idealne podłoże do kumulowania tkanki tłuszczowej. Gdy zauważasz, że mimo utrzymywania zbilansowanej diety, zaczynasz się zaokrąglać, to może warto przebadać stan swojej tarczycy. Niechcianemu wzrostowi masy ciała  w niedoczynności tarczycy towarzyszą również kłopotliwe obrzęki (szczególnie wokół kostek, na twarzy).

Obniżony metabolizm organizmu powoduje, że wśród głównych objawów niedoczynności tarczycy możemy wymienić: ospałość, senność, brak energii, stałe zmęczenie, depresyjny nastrój. Osoby z taką dysfunkcją nie są w stanie podołać wyzwaniom treningowym z powodu osłabienia i bolesności mięśni oraz stawów. Kobiety z niedoczynnością tarczycy uskarżają się na pogorszenie kondycji skóry i włosów, nieregularne miesiączki, mężczyźni na zaburzenia popędu. Niedobór hormonów tarczycy zwiększa wrażliwość na zimno (ze względu na obniżoną termogenezę), zmniejsza potliwość.

Jeżeli w ostatnim czasie zauważyłeś większość z wymienionych objawów, udaj się do lekarza, wykonaj proste badania laboratoryjne.

Niedoczynność tarczycy w badaniach laboratoryjnych[i]

W celu diagnozy niedoczynności tarczycy i określenia jej przyczyn można przeprowadzić szeroko zakrojoną diagnostykę. Najprostszym badaniem jest oznaczenie T3 i T4. Najczęściej w laboratoriach oznacza się poziom T4 i poziom FT4, czyli wolnej, czynnej biologicznie, części T4. Wartości prawidłowe dla T4 to: 5 – 12 mikrogramów/dl, zaś dla FT4: 0,8 – 1,8 ng/dl. W przypadku T3 norma to: 0,7 – 1,8 mikrogramów/dl, zaś dla FT3: 2,5 – 6 ng/dl.

Niejednokrotnie same wyniki badań poziomu hormonów tarczycy (T3 i T4) mogą być niewystarczające w określaniu niedoczynności tarczycy. Bardziej wiarygodne będzie badanie TSH. Gdy ten parametr znajduje się w normie badania można poszerzyć o pomiar TRH. Prawidłowy poziom TSH powinien mieścić się w przedziale: 0,3 – 3,5 mj/l. Wynik powyżej 3,5 mj/l wskazuje na niedoczynność tarczycy. Potwierdzeniem tej diagnozy będzie wysoki wynik testu TRH (przeprowadza się po 30 minutach od badania poziomu TSH, norma: 3-30 mj/l).

Poza diagnostyką samej tarczycy, na niedoczynność tarczycy wskazywać mogą wyniki innych badań np.: podwyższone OB, podwyższone CPK, podwyższony cukier we krwi, wzrost stężenia azotu niebiałkowego, kwasu moczowego, obniżony poziom sodu, wapnia i żelaza, obraz krwi wskazujący na lekką niedokrwistość.

Jeżeli wyniki laboratoryjne potwierdzą prawdziwość objawów niedoczynności tarczycy należy natychmiast podjąć leczenie celem wyrównania poziomu deficytowych hormonów. Pamiętaj jednak, że wsparciem leczenia powinna być odpowiednia dieta i dopasowana suplementacja. Koniecznie zmień swoje nawyki żywieniowe, zacznij regularnie spożywać posiłki, spróbuj eliminować z diety składniki, które nasilają objawy niedoczynności tarczycy jak: gluten, laktoza, warzywa kapustne, wyroby mleczne. Nie zapominaj, że niedoczynność tarczycy wiąże się z większym zapotrzebowaniem na określone witaminy i minerały: jod, żelazo, witamina C, witamina D, witaminy z grupy B (szczególnie B12). Przyjmuj regularnie Vit. D3 +K2, Strong C -1000, Vit. B Complex, Omega - 3 by pomóc tarczycy powrócić do pełni zdrowia.

Bilbiografia:

[i] Jak interpretować wyniki badań, H. Woschnagg, W. Exel, Warszawa 2000, s. 127-137.

 

Witamina D3 + K2 Trec

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator