Kwasy Omega 3 - Lepiej w zestawie omeg 3-6-9 czy osobno?

omega 3Jestem przekonany, że suplementy omega 3 działają. Jednak wciąż trzeba odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Jaka opcja przyjmowania kwasów tłuszczowych omega jest najlepsza? Czy najlepiej jest przyjmować omega 3 samodzielnie lub w zestawie omega 3-6-9?

W praktyce często dobiera się suplement do odpowiedniego sportowca i jego celów. Olej rybny jest suplementem, który można polecić każdemu I to dosłownie każdemu. Mam na myśli wszystkich: twoją babcię, ojca, siostrę, siostrzeńca, a nawet twoje dzieci.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 zapewniają zbyt wiele korzyści dla zdrowia, aby je zignorować. Do wspomnianych korzyści należą: zmniejszone ryzyko chorób serca, cukrzycy i raka, a także poprawę funkcji poznawczych i zwiększoną regenerację stawów. A to zaledwie kilka z aspektów ich działania. Mają także wpływ na budowę mięśni i utratę tłuszczu. 

Problematyczne omega 

Podobnie jak tłuszcze omega 3, tłuszcze omega-6 są niezbędne w diecie i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, ale istnieje zasadnicza różnica: ponieważ tłuszcze omega-6 powszechnie występują w olejach roślinnych, orzechach i mięsie zwierząt karmionych zbożem, nie są rodzajem tłuszczu, którego brakuje większości z nas. Jest to problematyczne, ponieważ pomimo tego, że są niezbędne, te tłuszcze mogą stać się wręcz niezdrowe, gdy stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do kwasów tłuszczowych omega 3 wzrośnie powyżej 4:1.

kwasy omega 3

Stała dieta o większej zawartości omega 6 względem omega 3

Stała dieta, o wysokiej zawartości omega-6 w stosunku do omega 3 może przyczynić się do rozwoju chorób serca, raka, astmy, zapalenia stawów, jak i depresji. Co więcej może zapobiec optymalnej regeneracji i wzrostowi mięśni, jak również hamować utratę tłuszczu. Niestety, standardowa dieta często lokuje ludzi z dala od optymalnego stosunku 4:1. Trzeba dodać, że gdy stosunek omega-6 do omega 3 jest bliższy do 1:1, ryzyko tych chorób jest znacznie spada, a wzrost mięśni i utrata tkanki tłuszczowej są wzmocnione.

Omega 9 vs omega 3

Podobnie, jak tłuszcze omega 3 i omega-6, tłuszcze omega-9 zapewniają także korzyści zdrowotne, a mianowicie posiadają właściwości przeciwzapalne, które poprawiają regenerację stawów i mogą pomóc w zapobieganiu licznym chorobom. Jednak w przeciwieństwie do kwasów omega-3 i omega-6 kwasy tłuszczowe omega-9 nie są niezbędnymi tłuszczami. Oznacza to, że twoje ciało może produkować je samodzielnie. Ponadto tłuszcze omega-9 znajdują się również w oliwie z oliwek i innych olejach roślinnych. Tak więc, jeśli w swojej diecie uwzględnisz oliwę z oliwek, to powinieneś otrzymać odpowiednie ilości tłuszczów omega-9.

Podsumowanie

Skoro właściwy współczynnik jest tak ważny, dlaczego nie uzupełnić tego wskaźnika? Prawda jest taka, że jedyną wadą większości tłuszczów omega 3 jest zbyt mało kwasów omega-3. Suplementacja tłuszczami omega-6, nawet w 3-6-9, może jedynie wzmocnić ich nieodpowiedni stosunek. W końcu, suplementy omega-3-6-9 generalnie mają tylko 10-20 procent tłuszczów omega 3

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

OMEGA 3 - do czego te kwasy są nam potrzebne?

Omega 3 to obowiązkowy element każdej prawidłowo zaprojektowanej diety. Jakie właściwości mają kwasy tłuszczowe Omega 3? Sprawdźcie sami...

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator