1. Ksylitol (cukier brzozowy) może znakomicie sprawdzać się jako zamiennik sacharozy (klasyczny cukier biały). Podobnie w okolicznościach, gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów, aczkolwiek jesteśmy uzależnieni od używania cukru. Warto zatem zwrócić uwagę na właściwości owego zamiennika. Ksylitol jest o 40% mniej kaloryczny niż sacharoza, jednak słodki smak wciąż przypomina „stołowy cukier”.
2. Ponadto, ksylitol posiada niski indeks glikemiczny (IG) – równy 8 – co de facto oznacza też znacznie mniejsze wydzielanie insuliny. Ta z kolei jest nie tylko hormonem anabolicznym, ale również tucznym. Wydzielanie jej w nadmiernych ilościach nie służy ani naszemu zdrowiu, ani też rezultatom treningowym. Tym bardziej, że duży odsetek społeczeństwa wykazuje problemy od strony glikemii. Najczęściej chodzi o stany insulinoopornościowe, gdzie do czynienia mamy ze znacznie zmniejszoną wrażliwością komórek na działanie insuliny. Cukier brzozowy jest zalecany jako dodatek u osób borykających się z cukrzycą typu II.
3. Istotnym argumentem do używania zamiast typowego cukru są wartości prozdrowotne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie realnie poprawić profil lipidowy i jednocześnie działać na korzyść funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego. W dużej mierze chodzi o fakt, że nasila on wytwórstwo zdrowych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-9.
4. Wykazuje dobroczynny wpływ względem stanu szkliwa naszych zębów oraz kości. Chodzi głównie o jego działanie pod kątem wydzielania znacznie większych ilości wapnia do kości, zębów i innych miejsc zapotrzebowania. Warto jeszcze wspomnieć, iż stosowanie ksylitolu jest korzystne pod kątem ochrony przez nadżerkami i wrzodami zarówno żołądka, jak też dwunastnicy.
5. Co ciekawe, ksylitol działa synergicznie z witaminą C i flawonoidami w zakresie działania przeciwutleniającego. Po dodaniu cukru brzozowego do wspomnianych elementów obserwowano znaczny wzrost potencjału antyoksydacyjnego mieszanki. Dzieje się tak z uwagi na wpływ owego cukru na poprawę przyswajalności i zarazem wykorzystania flawonoidów.
Źrodła:
https://draxe.com/xylitol-side-effects/
https://www.healthline.com/nutrition/xylitol-101#section3
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz