Kategoria: dieta , ZDROWIE

Ksylitol – 5 powodów, aby go używać zamiast cukru

Ksylitol1. Ksylitol (cukier brzozowy) może znakomicie sprawdzać się jako zamiennik sacharozy (klasyczny cukier biały). Podobnie w okolicznościach, gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów, aczkolwiek jesteśmy uzależnieni od używania cukru. Warto zatem zwrócić uwagę na właściwości owego zamiennika. Ksylitol jest o 40% mniej kaloryczny niż sacharoza, jednak słodki smak wciąż przypomina „stołowy cukier”.

2. Ponadto, ksylitol posiada niski indeks glikemiczny (IG) – równy 8 – co de facto oznacza też znacznie mniejsze wydzielanie insuliny. Ta z kolei jest nie tylko hormonem anabolicznym, ale również tucznym. Wydzielanie jej w nadmiernych ilościach nie służy ani naszemu zdrowiu, ani też rezultatom treningowym. Tym bardziej, że duży odsetek społeczeństwa wykazuje problemy od strony glikemii. Najczęściej chodzi o stany insulinoopornościowe, gdzie do czynienia mamy ze znacznie zmniejszoną wrażliwością komórek na działanie insuliny. Cukier brzozowy jest zalecany jako dodatek u osób borykających się z cukrzycą typu II.

3. Istotnym argumentem do używania zamiast typowego cukru są wartości prozdrowotne. Dzięki niemu jesteśmy w stanie realnie poprawić profil lipidowy i jednocześnie działać na korzyść funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego. W dużej mierze chodzi o fakt, że nasila on wytwórstwo zdrowych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-9.

4. Wykazuje dobroczynny wpływ względem stanu szkliwa naszych zębów oraz kości. Chodzi głównie o jego działanie pod kątem wydzielania znacznie większych ilości wapnia do kości, zębów i innych miejsc zapotrzebowania. Warto jeszcze wspomnieć, iż stosowanie ksylitolu jest korzystne pod kątem ochrony przez nadżerkami i wrzodami zarówno żołądka, jak też dwunastnicy.

5. Co ciekawe, ksylitol działa synergicznie z witaminą C i flawonoidami w zakresie działania przeciwutleniającego. Po dodaniu cukru brzozowego do wspomnianych elementów obserwowano znaczny wzrost potencjału antyoksydacyjnego mieszanki. Dzieje się tak z uwagi na wpływ owego cukru na poprawę przyswajalności i zarazem wykorzystania flawonoidów.

 

Źrodła:

https://draxe.com/xylitol-side-effects/

https://www.healthline.com/nutrition/xylitol-101#section3

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator