Kategoria: dieta

Kalkulator BMI - oblicz swój wskaźnik BMI

Zasady obliczania BMI

Każdy z nas na pewnym etapie życia, szczególnie gdy zaczyna zależeć nam na atrakcyjnym i zdrowym wyglądzie, zaczyna się głowić, czy wskazania wagi są prawidłowe. Najprostszym wskaźnikiem, którego obliczenie pozwala wstępnie ocenić prawidłowość masy ciała jest kalkulator BMI, czyli wskaźnik masy ciała (body mass index). Wskaźnik BMI uwzględnia dwie zmienne: rzeczywistą masę ciała (w kg) oraz wzrost (w metrach). BMI możemy wyliczyć posługując się prostym równaniem:

Kalkulator BMIBMI = masa (kg) : wzrost (m)2

Wyniki obliczeń BMI stanowią kryterium klasyfikacji masy ciała: poniżej 19 wskazują na niedowagę, w przedziale 19-25 prawidłową masę ciała. Od wartości 26 w skali BMI określna jest już nadwaga, przy wartości 30 stająca się otyłością. Gdy obliczysz swój BMI i nagle się okaże, że pomimo aktywnego trybu życia, przestrzeganej diety i utrzymywanego niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, posiadasz teoretycznie nadwagę, nie wpadaj w panikę  - obliczenia BMI mogą być błędne.

Dlaczego często obliczenia BMI są błędne

Niestety BMI to wskaźnik mający dużo ograniczeń. Bazowanie tylko i wyłączenia na obliczeniach BMI może dać zafałszowany pogląd na wygląd sylwetki, a szczególnie diagnozowane stopnie otyłości. Z tego względu jeżeli należnych do grona osób aktywnych fizycznie, prezentujesz atletyczny typ budowy ciała,obliczania BMI mogą być nieprawidłowe. Podobnie zawodne może być używanie BMI w stosunku do dzieci, osób starszych. Tak naprawdę obliczanie BMI będzie wiązało się z najmniejszym błędem w przypadku osób o uśrednionym, w skali społecznej, typie budowy ciała. Zawsze osoby wysportowane, o wysokiej zawartości tkanki mięśniowej, będą uzyskiwały wyniki, jakie pozornie świadczyć będą o otyłości, która rzeczywiście nie będzie występować. O tym możemy się przekonać wykorzystując inne narzędzia pomiaru należnej masy ciała, szczególnie z grupy badań antropometrycznych.

Gdy obliczenia BMI są błędne warto wykorzystać proste badania antropometryczne

Gdy należysz do grona osób, w przypadku których obliczenia BMI mogą być fałszywe sięgnij po proste badania antropometryczne. Jednym z nich jest pomiar grubości fałdu tkanki podskórnej za pomocą specjalnego cyrkla, fałdomierza, albo zwykłej suwmiarki w wyznaczonych miejscach. Dla przykładu grubość fałdu tkanki podskórnej nad grzebieniem łopatki lub o okolicach pępka nie powinna przekraczać 15 mm u mężczyzn i 25 mm u kobiet.

W celu uzupełnienia obliczeń BMI można także posłużyć się wskaźnikiem WHR, który analizując stosunek obwodu brzucha do bioder, określa niebezpieczeństwo występowania groźnej zdrowotnie otyłości brzusznej.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator