Kategoria: hmb , masa mięśniowa , suplementacja

HMB → 5 Powodów, dla których warto go stosować

HMB jest aktywnym metabolitem leucyny, który zmniejsza rozpad białek mięśniowych. Wydaje się, że ma on działanie antykataboliczne dla mięśni, ale nie jest bardziej skuteczny niż sama leucyna, jeśli chodzi o indukowanie syntezy białek mięśniowych.

HMB (skrót od ß-hydroksy ß-metylomaślanu) jest metabolitem aminokwasu leucyny, który wraz z KIC (? keto-izokapronianem) i izowalerylo-CoA pośredniczy w działaniu leucyny. Około 5% leucyny w pożywieniu jest utleniane do HMB, a HMB wydaje się być głównym metabolitem leucyny, który skuteczniej zapobiega rozpadowi białek mięśniowych.

HMBHMB na zmniejszone uszkodzenie mięśni w czasie treningu 

Zmniejszenie kinazy kreatynowej istnieje po  suplementacji (15-30 minut przed treningiem) wolnego kwasu HMB do około jednej trzeciej kontroli wartości, którą można znaleźć w grupie kontrolnej. Co ważne HMB jest skuteczne u wytrenowanych osób, może więc być skuteczną substancją pomocniczą w okresie redukcji u zawodników uprawiających tak zwane sporty sylwetkowe.

HMB na utrzymanie masy mięśniowej

W porównaniu do leucyny, HMB wydaje się być znacznie silniejszy w przeliczeniu na gram, przy osłabieniu szybkości rozpadu białka mięśniowego, ale jest mniej skuteczny niż leucyna w indukowaniu syntezy białek mięśniowych. Z tego powodu HMB jest sprzedawany jako środek antykataboliczny (mający na celu zmniejszenie stopnia rozpadu mięśni), a nie środek anaboliczny (mający na celu zwiększenie masy mięśniowej).

Suplementy na masę

HMB na budowę mięśni 

Badania na ludziach zwykle nie mają odpowiedniej formy, aby właściwie ocenić działanie HMB, ponieważ większość badań to standardowa dieta w połączeniu ze schematem ćwiczeń badającym rolę HMB w promowaniu syntezy białek mięśniowych (której jest ona podobna do leucyny w tym sensie, że istnieją pozytywne wyniki, ale niestety nie całkiem wiarygodne); ograniczone dowody, które oceniają HMB podczas okresów utraty mięśni są albo słabsze, albo nie u sportowców.

HMBHMB Zmniejsza utratę mięśni w chorobie lub po wypadku

HMB, obecnie, wydaje się być całkiem ciekawym suplementem w celu zmniejszenia utraty mięśni w okresach, w których zanik mięśni jest przyspieszany (kacheksja, AIDS, reżim łóżkowy) i powinien teoretycznie działać u sportowców na diecie o ograniczonej kaloryczności. Niestety jego rola nie jest w pełni ustalona  (co jest istotną kwestią, ponieważ metabolizm glutaminy ma dużą rozbieżność między populacjami chorych i zdrowych ).

HMB: Unormowany poziom glukozy 

Pojedyncze badanie, sugeruje spadek stężenia glukozy we krwi (mierzony podczas badania krwi) niestety, niewystarczająca liczba wiarygodnych dowodów potwierdza zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, ale nie można wykluczyć tej możliwości. 

Źródło:
https://examine.com/supplements/hmb/

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

HMB - co to jest? Jak działa?

HMB jest idealnym suplementem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią oraz dla tych, które chcą wznieść swoje treningi na wyższy poziom. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

HMB czy KREATYNA → Co wybrać i czy łączyć

HMB czy Kreatyna? Co wybrać? Czy można łączyć? Jak stosować HMB z kreatyną - Sprawdź.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator