Kategoria: ZDROWIE , odchudzanie , dieta

Erytrol – zdrowszy zamiennik cukru – dlaczego warto go jeść

Spis treści:

  1. Co to jest erytrol
  2. Dlaczego erytrol jest zdrowszym zamiennikiem cukru
  3. Dlaczego warto zastąpić cukier erytrolem

Co to jest erytrol

Erytrol to substancja słodząca należąca do grupy cukrów alkoholowych (poliole), będących pochodną naturalnie występujących cukrów. Erytrol znajduje się w wielu popularnych owocach jak np. gruszki, brzoskwinie. Erytrolu nie należy mylić z typowymi syntetycznymi słodzikami stosowanymi masowo w przemyśle spożywczym jak acesulfam czy aspartam, które są kilkaset razy słodsze od zwykłego cukru.

Erytrol powstaje owszem z cukru prostego glukozy, ale znacząco się od niego różni. Jest mniej kaloryczny, siłą słodkości prawie dorównuje sacharozie.

Dlaczego erytrol jest zdrowszym zamiennikiem cukru

ErytrolZastąpienie zwykłego cukru erytrolem to ogromna oszczędność kalorii. Jeden gram cukru stołowego (czyli sacharozy będącej połączeniem glukozy i fruktozy) dostarcza 4 kcal. Łyżeczka do herbaty tego białego proszku to dodatkowych 20 kcal. Erytrol dostarcza tylko 0,2 kcal, co stanowi 1/20 kaloryczności cukru! Łyżeczka erytrolu, który wygląda jak cukier w cukierniczce, to tylko 1,2 kcal, czyli osiągamy oszczędność ponad 18 kcal w stosunku do poczciwego cukru.

Cukry alkoholowe, w tym erytrol, nie podlegają całkowitemu wchłanianiu w organizmie. Wynika to z deficytu enzymów niezbędnych do ich trawienia. To dodatkowo obniża i tak niską kaloryczność tego środka słodzącego.

Siła słodzenia erytrolu to około 70-80% zwykłego cukru. Biorąc pod uwagę jego niewielką kaloryczność, nawet jak użyjemy go trochę więcej jak zwykłego cukru w celu uzyskania porównywalnego uczucia słodkości i tak to będzie równoznaczne z dużą oszczędnością kaloryczną.

Erytrol to nie tylko niskokaloryczny środek słodzący ale także słodzik zdrowy, którego używanie zapobiega wahaniom poziomu cukru, jakie mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Dlaczego warto zastąpić cukier erytrolem

Obecnie otyłość i cukrzyca to prawdziwe plagi społeczne. Początkiem rozwoju cukrzycy II typu jest niestabilna glikemia, będąca efektem błędów żywieniowych: nieregularne posiłki, nadmiar węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, szczególnie pod postacią cukru. Cukier dosmacza produkty, do których  jest dodawany, przez co spożywamy ich więcej, niż wskazuje nasze zapotrzebowanie kaloryczne (a każdy nadmiar to okazja do magazynowania kalorii pod postacią tkanki tłuszczowej!).

 Zastępując cukier erytrolem nie tylko chronimy organizm przed nadmiarem kalorii, ale pozwalamy żeby nasza glikemia była stabilna, co stanowi profilaktykę cukrzycy i otyłości. Pamiętajmy, że po każdej hiperglikemii (przecukrzenie), będącej efektem spożycia nadmiernej ilości węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (GI), popadamy w stan hipoglikemii (niedocukrzenia). Takie wahania negatywnie wpływają na produkcję insuliny, stymulują procesy syntezy tkanki tłuszczowej, destabilizują metabolizm. Erytrol posiada niemal zerowy GI! Dzięki temu stanowi on bezpieczny środek słodzący dla cukrzyków, osób z problemami w zakresie gospodarki węglowodanowej.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator