Kategoria: dieta

Dieta Paleo kontra współczesna dieta

Spis Treści:

 1. Paleolityczne zagadnienia dietetyczne

 2. Co z suplementacją witaminami i minerałami?

 3. Typowa współczesna dieta kontra paleo

 4. Dieta paleo – remedium na choroby XXI wieku?

 5. Podsumowanie

Dieta Paleo a Klasyczny system żywieniaBadania pokazują, że nie tylko ilość spożywanego wapnia, ale też stopień wydalania z organizmu ma wpływ na jego poziom we krwi. Bywa, że mimo diety bogatej w ten składnik, dotykają nas problemy z gęstością kości (osteoporoza), co wiąże się z nieprawidłową gospodarką pierwiastkiem w organizmie. Naukowcy dowiedli, że na poziom wapnia wpływa równowaga kwasowo-zasadowa. Tradycyjna dieta (mięso, wędliny, nabiał, ryby, rośliny strączkowe, zboża) ma działanie kwasotwórcze, co zwiększa wydalanie wapnia z moczem. Łatwo dojść do wniosku, że warzywa i owoce, które mają działanie zasadotwórcze, zmniejszają wydalanie tego składnika z organizmu i regulują gospodarowanie nim na tyle, że jego spożycie nie ma już takiego znaczenia.

Mimo że w trakcie diety paleo poziom wapnia w organizmie ulega obniżeniu, to i tak nie zaburza to w żaden sposób gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ma to właśnie związek z brakiem zwiększonego wydalania tego pierwiastka. Podsumowując, poziom wapnia w organizmie przy standardowej diecie można porównać do dmuchania dziurawego balonika – musimy cały czas weń dąć, aby utrzymać napiętą strukturę. Odnosząc to do fizjologii, ilość spożytego wapnia nie liczy się, skoro przez cały czas ucieka on z organizmu.

Paleolityczne zagadnienia dietetyczne

Dieta Paleo a tradycyjna dietaSól ­– ludzie pierwotni nie mieli jej w swoim jadłospisie. Wiele badań, choć często sprzecznych ze sobą, dowodzi, że jej nadmierne spożycie może przyczyniać się do nadciśnienia, udaru, osteoporozy, kamieni nerkowych, astmy, a nawet nowotworów. Sól za sprawą anionów chlorkowych (składa się z dodatnio naładowanych jonów sodu i ujemnie naładowanych jonów chlorku) wnosi do organizmu (po strawieniu jej) ładunek kwasowy.

Tłuste kontra chude – jeśli przyjrzymy się 100 g tłustego mięsa i 100 g chudego mięsa, rachunek jest prosty. W pierwszym przypadku możemy mieć około 20–30 g tłuszczu, co oznacza, że będziemy mieli mniej cennego białka i aminokwasów w spożywanej porcji oraz większy ładunek energetyczny. Pierś z kurczaka czy indyka w 100 g będzie zawierała około 1 g tłuszczu, tym samym więcej cennego białka. Ponadto dostarczy mniej kalorii. Warto zatem kierować się zasadą – maksymalizacja ilości białka, minimalizacja tłuszczu. Wybierajmy mięso drobiowe (indyk, kurczak) oraz wołowinę, z której najchudsza jest polędwica. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy w diecie paleo spożywać tłustego mięsa, jednak pamiętajmy, aby z nim przesadzać, szczególnie jeśli mamy wolną przemianę materii.

Co z suplementacją witaminami i minerałami?             

BCAA PowderAnaliza przykładowej diety paleo pokrywającej 2200 kcal pokazała, że łącznie energia pochodziła w 33% z białek, 25% z węglowodanów oraz 42% z tłuszczu. Spożycie większości witamin czy minerałów było 10 razy większe niż zalecane normy. Szczególnie dużo było w niej witamin o funkcji antyoksydantów: A, C i E, minerałów, np. selenu, który ma duże znaczenie w prewencji nowotworów, oraz substancji nutraceutycznych. Duży był również udział witamin z grupy B (B6, B12) oraz kwasu foliowego, ważnych dla krwi, gdyż obok żelaza zapewniają właściwy poziom hemoglobiny oraz prawidłowy rozwój układu nerwowego. W diecie paleo zabrakło witaminy D3, którą przodkowie pozyskiwali, wystawiając ciała podczas polowań na słońce. Obecnie, z racji istnienia dziury ozonowej, działanie słońca uważane jest za czynnik ryzyka nowotworów skóry. Ograniczenie ekspozycji na jego promienie uniemożliwia naturalną syntezę witaminy D3. W związku z tym podczas stosowania planu paleo zalecana jest suplementacja tym związkiem, np. w postaci kapsułek czy tabletek z aktywną formą witaminy. Należy także pamiętać o suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA) lub też egzogennymi (EAA), ograniczając jednak spożycie protein serwatki, gdyż jest to produkt zbyt bliski nabiałowym źródłom. Wszelkiego rodzaju aminokwasy, w tym egzogenne i BCAA, są na tyle przetworzone, że nie będą stanowiły „zagrożenia“ dla organizmu podczas diety paleo. Tu polecić można preparaty, takie jak BCAA POWDER czy BCAA X-TANK, L-GLUTAMINE XTREME oraz BCAA G-FORCE, szczególnie wskazane u osób aktywnych fizycznie. Co zrobić z koncentratami węglowodanowymi? Biorąc pod uwagę potrzebę eliminacji źródeł skrobiowych (maltodekstryny, skrobia z kukurydzy woskowej, Vitargo), wygląda na to, że należy skupić się na zwykłej dekstrozie (DEXTROSE PRODEXTROSE POWDER), do której z powodzeniem możemy dodać porcję aminokwasów, co poprawi dodatkowo ich wchłanianie.

Typowa współczesna dieta kontra paleo

Dieta Paleo a Tradycyjna DietaW jadłospisie popularnego Kowalskiego łatwo dostrzec, że sporo w nim cukrów prostych (wszystkie produkty z jego dodatkiem), skrobi (ziemniaki, zboża), tłuszczu oraz soli, która jest dodawana niemal do wszystkiego. Przeciętna dieta obfituje w chlorek sodu (sól spożywczą), którego potrafimy zjeść do 10 kg rocznie. Smakosze coli, słodkich napojów, jogurtów czy słodyczy zjadają nawet do 100 kg rocznie sacharozy. Przeliczając cukier na kalorie otrzymamy dawkę 400 tysięcy w ciągu 365 dni, w zasadzie bezużytecznych, niemających żadnych innych cech odżywczych poza czystą energią. W diecie Kowalskiego sporo jest tłuszczu pochodzącego z podrobów i przetworów mięsnych: boczki, salcesony, kiełbasy, parówki, pasztety, wędliny. Do tego oczywiście masa dość tuczącej skrobi w postaci bardzo przetworzonej, obdartej z minerałów i witamin. Przeciętny Polak wybiera białe bułki, białe pieczywo, mąkę pszenną, biały ryż, zamiast produktów pełnoziarnistych.

Dieta Paleo a Tradycyjna DietaDieta XXI w. jest pozbawiona wartości odżywczych, jałowa, tłusta, słodka, słona i mocno konserwowana. Dajemy się omamić reklamom telewizyjnym i kupujemy maksymalnie przetworzoną żywność. Dieta paleo zakłada, że wszystko, co niezbędne, organizm znajdzie w naturze. Z mięsem, rybami, warzywami i owocami dostarczamy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Takich produktów zresztą trudno zjeść ponad miarę. W przeciwieństwie do sytego obiadu „w standardzie“, po którym możemy jeszcze wcisnąć litr lodów waniliowych. Skoro jest jeszcze tyle miejsca, dlaczego by nie zjeść czegoś konkretnego, np. kawałka mięsa? Odpowiedź jest prosta – bo nie jest słodkie. Należy się zastanowić nad tym, jak wielu z nas uzależnionych jest od żywności. Ma się wrażenie, że właściwie życie niektórych osób kręci się wokół jedzenia, i to ono determinuje ich działania. Popularna i niezdrowa żywność uzależnia. Dodaje się do niej substancje polepszające smak, które sprawiają, że wciąż odczuwamy niedosyt, do tego dochodzą huśtawki insulinowe i wywoływany przez nie sztuczny, hormonalny głód. Wydaje się, że niewielkie modyfikacje w przypadku paleo, choćby poprzez wprowadzenie nieoczyszczonych i nierafinowanych olejów roślinnych oraz wprowadzenie kapsułek z olejem z ryb (SUPER OMEGA-3), czynią tę dietę w pełni wartościową dla organizmu.

Dieta paleo – remedium na choroby XXI wieku?

Samo jedzenie warzyw i owoców powoduje wiele korzystnych skutków zdrowotnych. To źródła witamin, minerałów, błonnika, antyoksydantów oraz substancji fitochemicznych. Naukowcy podają wiele korzyści, jakie odniesiemy, przechodząc na ten sposób odżywiania się. Dzięki powrotowi do natury można ograniczyć ryzyko występowania wielu zaburzeń i chorób:

Nowotworów – dzięki działaniu nutraceutyków, błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3.

Chorób układu krążenia – dzięki działaniu „dobrych” tłuszczów i właściwemu ich stosunkowi.

Osteoporozy, nadciśnienia, udarów, dysfunkcji nerek, astmy – dzięki właściwej równowadze kwasowo-zasadowej mającej podłoże w wyeliminowaniu soli oraz dostarczeniu sporej dawki warzyw i owoców w trakcie dnia.

Zaparć, żylaków, hemoroidów, zgagi, niestrawności, chorób jelita grubego i cienkiego, chorobywrzodowej – dzięki zawartości błonnika, kwasów omega-3, nutraceutyków, eliminacji przetworzonych zbóż.

Podsumowanie

Dieta Paleo a Tradycyjny System ŻywieniaPo analizie wszystkich korzyści płynących z wdrożenia i stosowania diety paleolitycznej należy sobie postawić pytanie, czy taki tryb żywienia jest odpowiedni dla sportowców. Tak, ponieważ rezygnacja z przetworzonej żywności, konserwantów, skrobi, produktów mlecznych może być przecież niezwykle korzystna także dla organizmu intensywnie trenujących zawodników. Szczególnie gdy dodamy jeszcze do tego wysokie spożycie produktów o działaniu odkwaszającym, tj. świeżych warzyw czy owoców. Korzystne może być nawet wprowadzenie chociażby części jej założeń do planu żywieniowego. Dieta paleo z powodzeniem stosowana jest przez wiele osób wykonujących często ultraintensywne wysiłki fizyczne – chociażby crossfit. Jedynym mankamentem jest tu koszt. Niestety jedzenie świeżych, nieprzetworzonych produktów spożywczych nie jest tanie. To prawdziwy paradoks współczesności – podstawowy typ pokarmu, który nie wymaga niemal żadnej obróbki technologicznej, jest często wielokrotnie droższy od maksymalnie przetworzonego przemysłowo odpowiednika. Mimo to dietę paleo warto wypróbować i przełamać w ten sposób opory psychiczne związane z jej wdrożeniem. Nie dlatego, że jest modna, lecz dlatego, że jej koncepcja opiera się na bardzo rozsądnych założeniach.

 

Zobacz popularne artykuły:

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator