Kategoria: dieta , odchudzanie

Dieta odchudzająca – jak schudnąć i nie przytyć

Spis treści:

  1. Dieta odchudzająca to plan zakładający spożywanie regularnych posiłków
  2. Skuteczna dieta odchudzająca ogranicza tuczące węglowodany na korzyść białka
  3. Dieta odchudzająca nie może być tylko okresową zmianą nawyków żywieniowych

Dieta odchudzająca to plan zakładający spożywanie regularnych posiłków

Zdrowa dieta odchudzająca powinna zawsze zakładać spożywanie regularnych posiłków w ciągu dnia w zaplanowanych godzinach. Jest to najlepszy sposób na przyspieszenie metabolizmu. Gdy jemy w sposób przypadkowy, organizm tak naprawdę nigdy nie wie, kiedy otrzyma kolejną porcję energii czyli posiłek. To bardzo stymuluje procesy odkładania tkanki tłuszczowej, które stanowią obronę ustroju przed głodem. Gdy wprowadzamy dietę odchudzającą i zaczynamy spożywać 4-6 regularnych posiłków, organizm tak naprawdę nie ma powodów do kumulowania zapasów, gdyż o wyznaczonej godzinie otrzymuje porcję energii. Ustrój przestawia się z gospodarki oszczędzania (kumulowanie tłuszczu) na gospodarkę mądrego wydatkowania (spalanie tłuszczu).

Spożywanie regularnych posiłków w czasie diety odchudzającej zbawiennie wpływa na poziom cukru (glikemię), która staje się bardziej stabilna. Dzięki temu nie dopadają nas ataki wilczego głodu, które prowadzą do przejadania. Najczęściej są one następstwem wielogodzinnego niejedzenia. Pamiętaj, w czasie diety odchudzającej GŁÓD TO TWÓJ WRÓG. Przykre ssanie w żołądku, niemożność skupienia myśli na niczym tylko na jedzeniu, są sygnałami głodu spowalniającego przemiany metaboliczne, które w czasie diety odchudzającej powinny być maksymalnie zintensyfikowane. Wolne tempo przemian metabolicznych pochłania mniej energii, co oznacza, że organizm może więcej jej skumulować. To jest właśnie moment, gdy ustrój w wyniku doznanego głodu wdraża gospodarkę oszczędzania, czyli odkładania…

Skuteczna dieta odchudzająca ogranicza tuczące węglowodany na korzyść białka
 

Planowanie diety odchudzającej nie powinno polegać na prostym obniżaniu kaloryczności. Kaloria kalorii nie jest bowiem równa. Niezwykle istotne jest skąd owe kalorie pochodzą. Gram węglowodanów i białka posiada identyczną wartość kaloryczną – 4 kcal. Jednak organizm ponosi drastycznie różne wydatki energetyczne na procesy trawienia i przyswajania białka i węglowodanów. Przyswajanie  węglowodanów (kasze, ryże, pieczywo) nie jest zbyt kosztowne energetycznie. Niestety ich nadmiar, przekraczający bieżące zapotrzebowanie energetyczne, może zostać łatwo zamieniony w tkankę tłuszczową.

W związku z przyswajaniem białka (mięso, jaja, twarogi) organizm ponosi ogromne wydatki energetyczne. Tak naprawdę trawienie białka przekracza pulę kaloryczną jaką ono samo dostarcza. Upraszając, kalorie z węglowodanów są łatwe do przekształcenia w tkankę tłuszczową, zaś z białka zwiększają pulę wydatków energetycznych ustroju. Z tego względu w czasie diety odchudzającej postaw na zwiększenie podaży białka kosztem składników węglowodanowych.

Dieta odchudzająca nie może być tylko okresową zmianą nawyków żywieniowych

Jeżeli chcesz, żeby dieta odchudzająca była skuteczna i nie prowadziła do efektu jo-jo, powinna ona stać się Twoją codziennością. Każda krótkoterminowa dieta, która zakłada powrót do dawnego sposobu odżywiania, niestety powoduje, że organizm szybko odzyskuje utracone kilogramy, a nierzadko nawet większą ich ilość. Dlatego postaw na zdrową dietę odchudzającą, która nie będzie zakładać drastycznych cięć, w szczególności zmuszać do głodowania. Nie nastawiaj się na bardzo szybką utratę kilogramów, gdyż najczęściej wróży ona, szybki ich powrót. Wystrzegaj się katorżniczych, głodówkowych diet odchudzających, które spowolniają metabolizm. Schudnąć można łatwo – wystarczy nie jeść nic. Czy jednak w ten sposób na dobre pożegnamy zbędną tkankę tłuszczową? Niestety nie. Dobra dieta odchudzająca nie może powodować obniżenia możliwości psychofizycznych, uniemożliwiać podejmowanie aktywności fizycznej. Na skutecznej diecie odchudzającej powinniśmy tak naprawdę mieć więcej sił witalnych, i w żadnym wypadku nie głodować. Tylko w ten sposób przyspieszymy metabolizm, czyli zwiększymy pulę wydatków energetycznych organizmu.

Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez 5 posiłków, jeżeli czujesz ogromny dyskomfort gdy o wyznaczonej godzinie posiłku nie jesteś w stanie go zjeść, jeżeli od momentu wdrożenia diety odchudzającej nie masz nagłych spadków energii, senności albo głodu to oznaka, że to jest SKUTECZNA I ZDROWA DIETA ODCHUDZAJĄCA. Może nie schudniesz na niej 20 kg w ciągu miesiąca, ale konsekwentnie 2- 3 kg, które pożegnasz na dobre!

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator