Kategoria: dieta , odchudzanie

Dieta Dąbrowskiej – fakty i mity o diecie odchudzającej

Dieta DąbrowskiejDieta Dąbrowskiej jest zaliczana zarówno do systemów oczyszczających, jak też odchudzających. Mimo iż sama autorka podkreśla, że spadek wagi jest efektem ubocznym, natomiast priorytetowym celem jest przywrócenie równowagi i możliwości samoleczenia organizmu poprzez oczyszczenie. Co jednak z zasadnością stosowania owej diety i przede wszystkim z bezpieczeństwem?

Dieta Dąbrowskiej to tak naprawdę oczyszczająca głodówka, która mimo niewielu zasad wciąż pozostaje dość rygorystyczna. Nagłe ograniczenie kalorii do 600kcal, podczas gdy w ciągu dnia spożywamy i znacznie więcej nie służy organizmowi. Ponadto same warzywa i owoce nie są kompletnym źródłem składników witaminowo – mineralnych, jakich potrzebuje nasz organizm. Pod tym kątem dieta Dąbrowskiej pozostaje dietą niedoborową. Tym bardziej, że pierwszy etap owego systemu żywienia może trwać nie kilka dni, a nawet 40. Dodatkowo, powrót do „normalnych” posiłków po zakończeniu etapu oczyszczania wcale nie musi być tak prosty jak się wydaje. Organizm pracuje wówczas na innych obrotach metabolicznych i nieco inaczej postrzega dostarczane pokarmy. Mogą wystąpić kłopoty w zakresie trawienia bogato energetycznych produktów. Wówczas należałoby stopniowo wprowadzać coraz to nowsze źródła wszystkich składników pokarmowych, ale stopniowo. Jednocześnie dążąc do uzyskania równowagi i zbilansowanego jadłospisu kompleksowo odpowiadającego potrzebom organizmu.

Drugą sprawą jest fakt, że tak drastyczne i stosunkowo długotrwałe przejście na same owoce oraz warzywa, a przede wszystkim ograniczenie kaloryczności dziennej powoduje nie tylko zmiany na tle metabolicznym, ale również hormonalnym. Nie zapominajmy, że dieta Dąbrowskiej nadal jest zaliczana do głodówek. Długotrwałe głodówki są najczęściej związane z towarzyszącym im stresem chronicznym i oczywiście zaburzeniami kortyzolu. Ponadto, najczęściej wywołują zaburzenia trawienia oraz wchłaniania poszczególnych elementów odżywczych, których owocem mogą być takie problemy jak chociażby SIBO czy zespół cieknącego jelita. Każdy organizm reaguje nieco inaczej na określone bodźce żywieniowe i tym samym wykazuje odmienne potrzeby. Do oczyszczania należy również podchodzić z głową i w sposób etapowy / stopniowy.

Duże wahania wagi nie są wskazane. Podobnie jak znaczny spadek masy / wagi w krótkim okresie czasu. Najczęściej poza zaburzeniem gospodarki hormonalnej, metabolicznej i trawiennej dochodzi do tak zwanego efektu jojo, gdzie przybrać możemy znacznie więcej niż przed wprowadzeniem niezbilansowanej diety. Autorka podkreślała też, że w pierwszym etapie diety mogą pojawić się kryzysy na skutek oczyszczania, podczas których borykamy się z ogólnym osłabieniem, pogorszeniem samopoczucia, bóle głowy czy nudności.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/odchudzanie-prawdy-i-mity-przeczytaj-zanim-rozpoczniesz-diete_38659.html

http://ewadabrowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=110&lang=pl

http://mojecialo.com/m%C3%B3j-organizm/101-pu%C5%82apka-odchudzania

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator