Kategoria: suplementacja , dieta

Bulletproof Coffee - Kawa Kuloodporna - przepis

Bulletproof Coffee - spis treści

 1. Działanie
 2. Dla Kogo?
 3. Przepis
 4. Dodatki
 5. Olej kokosowy a kwasy tłuszczowe MCT
 6. Plan działania

Przepis na kuloodporną kawęŻycie na wysokości 5.000 metrów ponad poziomem morza bywa ciężkie. I nie mam na myśli amatorów wspinaczki wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, zaawansowaną technologię i specjalnie przygotowane wysokokaloryczne posiłki. Mam na myśli rdzennych mieszkańców Tybetu, dla których minusowe temperatury, silny wiatr i ciągła walka o zdobycie pożywienia stało się codziennością.

W takich to warunkach powstała idea, zyskującej ostatnio na popularności, kuloodpornej kawy –  Bulletproof Coffee, czyli kawy z dodatkiem masła i kwasów tłuszczowych MCT. Jej pomysłodawca Dave Asprey wędrował kilka lat temu po górach Tybetu i miał okazję przebywać z jego mieszkańcami i poznać ich sekrety. Jednym z tych sekretów była herbata z dodatkiem masła z mleka jaków. Taki napój zapewnia Tybetańczykom dużą porcję energii, ale ku swojemu zdziwieniu Dave po spróbowaniu takiej herbaty oprócz wzrostu energii, odnotował także lepszą koncentrację i jak to sam określił „przejrzystość umysłu”. Po powrocie do USA, Dave ze względów smakowych, zmodyfikował tybetański przepis zamieniając herbatę na kawę i tak oto powstała kuloodporna kawa.

Kuloodporna Kawa - Zasady działania

Jaki sens ma połączenie z pozoru zupełnie do siebie niepasujących składników takich jak świeżo zmielona kawa, masło i tajemniczo brzmiących kwasów MCT? Okazuje się, że spory. Pijąc kuloodporną kawę możemy zanotować:Kuloodporna kawa - energia, koncentracja, siła

 • zwiększony poziom energii
 • zwiększoną koncentrację
 • zmniejszony apetyt

Wszystko to za sprawą oddziaływania na siebie wszystkich składników. Podstawą Bulletproof Coffee jest oczywiście kawa, która zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa pobudzająco oraz posiada nawet właściwości przeciwrakowe. Jednak najważniejszymi jej składnikami, w tym wypadku, okazują sięterpeny, czyli związki chemiczne wytwarzane przez rośliny, które bardzo dobrze oddziałują na nasz mózg. Łatwo przedostają się one przez układ krwionośny do mózgu, i jak ma to miejsce właśnie w przypadkukofeiny, gdzie łączą się ze specjalnymi receptorami powodując pobudzenie i nagły przypływ energii.

Kuloodporna kawa - przepis i działanieTerpeny, czyli w tym przypadku wspomniana wcześniej kofeina, najlepiej przedostają się przez barierę krew-mózg w towarzystwie tłuszczy. Działają one niczym doświadczony taksówkarz doprowadzając kofeinę do mózgu w możliwie najkrótszym czasie. Kluczową rolę w tym procesie zajmuje olej MCT – czyli kwasy tłuszczowe o średnich łańcuchach. Cała ich tajemnica tkwi w tym, że nie są one metabolizowane przez wątrobę, a dzięki swej budowie trafiają bezpośrednio do mitochondriów, czyli naszych osobistych małych elektrowni, dostarczając nam przez to szybko dostępnej energii.

Wystarczą trzy kroki aby nasz organizm przetworzył kwasy z oleju MCT na źródło energii. Natomiast, aby uzyskać energię z węglowodanów nasz organizm przeprowadza o wiele więcej bo aż 25 procesów.

Następnie kwasy tłuszczowe uczestniczą we wspomnianym już procesie transportu kofeiny do mózgu.

Jaką rolę pełni masło? Masło dostarcza tłuszcze biorące udział w transporcie kofeiny i jest źródłem:

 • kwasów tłuszczowych omega-3,
 • CLA,
 • witamin A, K, E i D,
 • oraz antyoksydantów.

Co ma największe znaczenie dobrej jakości masło dostarcza nam sporej ilości kalorii, dzięki czemu po wypiciu kuloodpornej kawy nie czujemy głodu przez kilka godzin.

Dla kogo kuloodporna kawa będzie najlepszym rozwiązaniem?

Przede wszystkim dla wszystkich, którym zależy na zwiększeniu swoich zdolności umysłowych, polepszeniu koncentracji, większej kreatywności i przypływie energii. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest przyrządzenie maślanej kawy z samego rana, czyli wtedy, kiedy większości z nas przydałaby się dodatkowa porcja umysłowej energii. Fakt, że czas przygotowania Bulletprooff Coffee wynosi tylko kilka minut, będzie dodatkowym plusem..

Kuloodporna kawa z dodatkiem Whey 100Dodatkowo z zalet kuloodpornej kawy skorzystają sportowcy. Szczególnie osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe odniosą wiele korzyści z przedtreningowej kawy z dodatkiem masła i oleju MCT. Kawa ta również sprawdzi się u zawodników sportów sylwetkowych. Napój ten spożyty, jako pierwszy posiłek dnia spowoduje, większe tempo spalania tkanki tłuszczowej i nie spowoduje znacznego wyrzutu insuliny, przyczyniając się tym samym do zwiększenia tempa redukcji. Natomiast sportowcy, którzy planują zwiększyć ilość masy mięśniowej poprzez zwiększenie ilości kalorii w diecie, mogą w łatwy i smaczny sposób dołożyć 300-500 kcal dzięki odpowiedniej ilości masła w porannej kawie. Dodanie porcji Whey 100 o smaku Cookies&Cream zwiększy znacznie ilość białka i tym samym przyśpieszy syntezę nowych włókien mięśniowych. Uwaga: połączenie maślanej kawy i TREC Whey 100 Cookies&Cream tworzy silnie uzależniający smak.

Osoby, których celem jest szybka utrata tkanki tłuszczowej, również powinny rozważyć zastosowanie kuloodpornej kawy jako zamiennika śniadania. W szczególności w połączeniu z THERMO FAT BURNER MAX, ponieważ N-acetylo-L-tyrozyna w nim zawarta znacznie przyśpieszy proces pozbywania się zbędnego tłuszczu. Dodatkowo spożywając na śniadanie posiłek bogaty w tłuszcze, organizm będzie bardziej skłonny do pozyskiwania energii z kwasów tłuszczowych. W późniejszym czasie dodatkowo przyśpieszy też utratę dodatkowych kilogramów.

Kuloodporna kawa idealnie sprawdzi się również u osób, które stosują chwilowe głodówki. Czy to ze względów zdrowotnych czy w celu zmniejszenia wagi ciała. Bulletproof Coffee nie spowoduje wydzielenia się insuliny i przerwania pozytywnych efektów postu.

Kuloodporna Kawa - Przepis

Aby przyrządzić kuloodporną kawę przygotuj:

 • świeżo zmieloną kawę – około 2 łyżeczek
 • 15-30 g masła od krów wypasanych w naturalny sposób
 • 5-12 ml oleju TREC M-C-T GOLD

Kuloodporna kawa - działanie i przepisKawa będąca 100% mieszanką ziaren Arabica, najlepiej z kraju gdzie kawowiec jest uprawiany na dużych wysokościach, sprawdzi się idealnie. Zarówno gatunek kawy jak i uprawa w górskich terenach zmniejszą prawdopodobieństwo występowania pleśni i grzybów w ziarnach kawy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że napój, który spożyjemy da nam pokładane w nim korzyści.

Masło również ma duże znaczenie, ponieważ wybierając dobrej jakości masło, dostarczamy organizmowi odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6, oraz sporą dawkę witamin (w tym witaminy D3 i K2 – tak ważne u sportowców).

Jednak kluczową rolę spełnia w przepisie oleju MCT. Ten, niestety wciąż pozostający w cieniu, olej jest odpowiedzialny za szybkie działanie kawy począwszy od jej pobudzającym działaniu, a skończywszy na zwiększonej koncentracji i sprawności umysłowej.

Olej MCT jest niezwykle skuteczny, ale też posiada bardzo mocne działanie. Dlatego na początku zacznijcie od małych dawek rzędu 5-6 ml stopniowo dochodząc do kilkunastu ml.

Zmieloną kawę zalej wrzącą wodą, najlepiej w specjalnej zaparzarce do kawy typu French Press. Przelej kawę do blendera dodając masło i olej M-C-T GOLD i blenduj przez 10-20 sekund. Twoja pierwsza kuloodporna kawa jest już gotowa.

Dodatki do Bulletproof Coffee 

Oryginalny  przepis składa się  tylko z trzech składników, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy dostosowali naszą poranną kawę do swoich potrzeb.

Kuloodporna kawa - przepis i działanieCynamon
Dodatek cynamonu pozwoli na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. Ponadto cynamon spożywany regularnie skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL

Laska wanilii
Wanilia posiada silne działanie zwiększające zdolności umysłowe, co czyni ją idealnym dodatkiem do kuloodpornej kawy. Poza tym takie połączenie smakuje wspaniale

Kakao
Czekoladowa kawa? Czemu nie. Dodatkowo kakao działa relaksująco, a w świetle najnowszych badań pomaga także pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Olej kokosowy a kwasy tłuszczowe MCT

Przepis na kuloodporną kawęPrzeglądając różne przepisy możemy się natknąć na dodatek oleju kokosowego zamiast oleju MCT. Jest to dużym błędem, ponieważ mimo że olej kokosowy rzeczywiście zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych o średnich łańcuchach (Medium Chain Triglycerides) to największą jego część stanowi kwas laurynowy, który jest metabolizowany przez wątrobę przez co nie posiada takich właściwości jak kwasy MCT kaprynowy i kaprylowy zawarte w TREC M-C-T GOLD. Jeśli chcemy dodać olej kokosowy do kawy to tylko ze względu jego antybakteryjne właściwości.

Znając już zasady działania kuloodpornej kawy, wiecie już, w jakim czasie i w jakim celu najlepiej używać tego, zaraz po wodzie, najpopularniejszego napoju na świecie.

Plan działania

Zaopatrz się w niezbędne produkty i przygotuj sobie kuloodporną kawę na kolejne śniadanie. Zwróć uwagę na poziom skupienia i koncentracji, pobudzenie i stopień sytości.

 

Zobacz popularne artykuły:

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość
25.10.2016 16:54

Trec Team

Witaj, jeżeli nie posiadasz akurat oleju MCT to olej kokosowy może być jednorazowym zastępcą, jednak w dłuższej perspektywie polecamy olej MCT nabyć :). W poniższym linku Jakub Mauricz dokładnie wyjaśnia właściwości oleju kokosowego oraz tłumaczy dlaczego olej MCT bardziej nadaje się do Bulletproof Coffe. http://bit.ly/ZapytajTreneraOlejKokosowy Pozdrawiam.

25.10.2016 16:49

blackie

Czy olej kokosowy również nadaje się do kuloodpornej kawy?

Dieta Paleo - na czym polega, porównanie

Jeżeli przyjrzymy się światowym trendom związanym z żywieniem, z pewnością zauważymy wśród nich pewną sezonowość. I dokładnie tak jak w modzie, nowe diety przychodzą i odchodzą. Wyjątkiem jest dieta Paleo. Dowiedz się więcej!!

Kreatyna: wszystko co musisz o niej wiedzieć

Poznaj najbardziej skuteczne kreatyny: ✅ monohydrat kreatyny, ✅ jabłczan kreatyny, ✅ creapure, ✅ stacki kreatynowe. Dowiedz się jak ją dawkować.

Witamina C i lizyna w służbie zdrowia

Większość ludzi kojarzy działanie witaminy C jako środka wspomagającego leczenie przeziębienia, kataru, czy grypy, podczas gdy jej rola jest znacznie większa. Sprawdź i dowiedz się więcej.

Witamina D – najważniejszy element układanki

Wzmocnij swoją odporność dzięki witaminie D

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator