Czym jest białko serwatkowe?

Spis treści

  1. Skąd pochodzi i jak otrzymuje się białko serwatkowe?
  2. Dlaczego białko serwatkowe posiada szczególne wartości odżywcze?
  3. Białko serwatkowe zalecane na śniadanie i w porze potreningowej


Zobacz również:

Kreatyna: wszystko co musisz o niej wiedzieć
Aminokwasy BCAA – kiedy i dlaczego warto stosować?
Ashwagandha - Antyoksydant o wielu funkcjach

Skąd pochodzi i jak otrzymuje się białko serwatkowe?


Ważne: Białko serwatkowe to wyodrębnione z mleka szczepy białek serwatkowych o najwyższej wartości odżywczej. 
Białko serwatkowe to jedna z frakcji białkowych występujących w mleku. Mleko samo w sobie nie należy do pokarmów wysokobiałkowych (około 2% protein), ale wartość zawartych w nim białek serwatkowych jest bardzo wysoka. Na pulę białek mleka składa się kazeina i białka serwatkowe. Białka serwatkowe stanowią około 12 – 15% całkowitej puli białek mleka. W czasie produkcji różnych przetworów mlecznych najpierw strąca się skrzep kazeinowy. W tej wyodrębnionej, stałej części mleka skupione są szczepy białek kazeinowych. Pozostała płynna część to właśnie serwatka. Z niej wyodrębnia się białka serwatkowe, które stanowią tylko około 1 % jej składu. 

białko serwatkowe


Z serwatki, przy użyciu technologii membranowych, uzyskuje się wysokoskoncentrowane produkty białek serwatkowych. Produkcja ich jest bezpieczna dla białek serwatkowych, które są bardzo wrażliwe na działanie czynników uszkadzających. Szczególnie dotyczy to wysokiej temperatury, która może doprowadzić do nieodwracalnej zmiany struktury białek serwatkowych (denaturacja). Wówczas białko to niestety staje się nieprzyswajalne. A jak się okazuje koncentraty białek serwatkowych to nie tylko białko wysokiej jakości, ale także nośnik wielu prozdrowotnych substancji. 


Dlaczego białko serwatkowe posiada szczególne wartości odżywcze?


Ważne: Białko serwatkowe jest białkiem pełnowartościowym, wykazującym maksymalną przyswajalność. Dodatkową jego zaletą jest wysoka zawartość aminokwasów BCAA i glutaminy. Białko serwatkowe zaspakaja apetyt i dostarcza glikomakropeptydu, regulującego pracę układu pokarmowego. 
Białko serwatkowe jest białkiem pełnowartościowym. Oznacza to, że zawiera wszystkich 8 aminokwasów egzogennych (czyli tych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować) we właściwych proporcjach. Dzięki temu białko to jest w pełni przyswajane przez ustrój człowieka. Białko serwatkowe należy do białek nie wywołujących problemów trawiennych. Zawdzięcza to unikanemu składowi aminokwasowemu oraz niemal zerowej ilości laktozy, która usuwana jest w trakcie produkcji odżywek białkowych. 


Zaletą białek serwatkowych jest wysoka zawartość aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) i glutaminy, które są arcyważnymi, wysiłkowymi aminokwasami. 


Dzięki wyeliminowaniu wysokiej temperatury z produkcji odżywek wysokobiałkowych są one nośnikiem cennych prozdrowotnych substancji, w które obfituje mleko. Będą to m.in. peptydy zapobiegające przekształcaniu się angiotensyny I w angiotensynę II, które stanowią  element układu  RAA (renina – angiotensyna – aldosteron). Substancje te związane są z gospodarką wodną organizmu i regulowaniem ciśnienia. Kaskada przemian w tym układzie powoduje obkurczenie naczyń, w nadmiarze może stymulować rozwój nadciśnienia. 


Białka serwatkowe będą również nośnikiem glikomakropeptydu. Związek ten odpowiada m.in. za poprawę składu mikroflory jelitowej, emisję hormonów tkankowych w układzie pokarmowym, które zmniejszają uczucie głodu.  
Koncentart (WPC), izolat (WPI) i hydrolizat białek serwatkowych (WPH)
Ważne: Białka serwatkowe znajdziemy pod postacią WPC, WPI i WPH. Różnią się one czasem przyswajania. Najszybciej absorbowaną formą jest WPH, potem WPI. Aminokwasy z WPC pojawia się we krwi po upływie około 30 minut .

Przy wykorzystaniu wcześniej wspomnianych technologii membranowych (filtracje), które polegają w ogromnym uproszczeniu na stosowaniu sit wyposażonych w otworki o zróżnicowanych rozmiarach, otrzymuje się różne produkty końcowe z serwatki. Zastosowanie samej ultrafiltracji może finalnie  dać WPC o stężeniu do  80% białek serwatkowych. Zwielokrotnienie procesu filtracji (mikro, ultra) pozwala uzyskać produkt czystszy czyli WPI, o wyższej zawartości białka, i jednocześnie mniejszej składników zbędnych jak tłuszcz czy laktoza. Elitarne izolaty najczęściej powstają na bazie technologii CFM, dzięki której stężenie protein może sięgać niemal 99%. 


Aminokwasy pochodzące z WPC pojawiają się we krwi po około 30 minutach od spożycia, w przypadku WPI już po 15 minutach. Ogólny czas uwalniania aminokwasów do krwiobiegu z WPC trwa mniej więcej do 2 godzin. 
Białka serwatkowe składają się z różnej długości łańcuchów białkowych, czyli peptydowych. Gdy łańcuchy te w toku produkcji zostaną pocięte na krótsze fragmenty otrzymujemy WPH. Hydrolizat białek serwatkowych podlega wręcz ekspresowemu trawieniu, dzięki czemu aminokwasy z WPH dosłownie w kilka minut później pojawiają się we krwi. Dodatkowym atutem tej formy białek serwatkowych jest brak wpływu alergizującego. 

Białko serwatkowe zalecane na śniadanie i w porze potreningowej


Ważne: Białko serwatkowe warto przyjmować w tych porach dnia, w których organizm wykazuje szczególnie wysokie zapotrzebowanie na białko oraz dysponuje wysokimi możliwościami jego przyswojenia. Dotyczy to pory tuż po wstaniu, oraz czasu powysiłkowej regeneracji. 


Białko serwatkowe to doskonały składnik śniadania. W tej porze dnia metabolizm wykazuje najwyższe tempo, dzięki czemu organizm ma ogromne możliwości przyswojenia protein. Białka serwatkowe doskonale tłumią apetyt stanowiąc sycącą formę śniadania. Poza tym pamiętajmy, że białkowe śniadania są idealnie sprzęgnięte z dobowym biorytmem człowieka. W przeciwieństwie do wysokowęglowodanowych opcji śniadaniowych nie działają usypiająco. Szybko przyswajalne białka serwatkowe spożywane o poranku skutecznie tłumią poranny katabolizm (wysoki kortyzol) i wpływają na organizm pobudzająco. 
Drugą porą w ciągu dnia, w której powinniśmy wykorzystać potencjał białek serwatkowych, jest czas po zakończeniu treningu. Po uprzednim uzupełnieniu węglowodanów i aminokwasów białko serwatkowe, ze względu na wysoki indeks insulinowy, wydłuża okno anaboliczne.  

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

BIAŁKA SZOKU CIEPLNEGO - CZYM SĄ?

BIAŁKA SZOKU CIEPLNEGO, CZYM SĄ? Sprawdźcie jak wysoka temperatura może wpływać na nasze osiągi na siłowni.

Białko - właściwości, stosowanie, stackowanie

Białko to podstawowy składnik każdej diety. Niezależnie od Twoich celów treningowych. Dowiedz się jak suplementować, stackować i dobierać odżywki białkowe.

WHEY 100 - odżywka białkowa

Whye 100 to niezwykle wartościowy koncentrat białka serwatki.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator