Białko roślinne

Spis treści

1. Czy białko rośline to dobra alternatywa dla białka zwierzęcego?

2. Aminokwasy w białku roślinnym

3. Białko roślinne - badania

4. Green Power = Białko Roślinne

 

Białko roślinne - czy warto?

Są różne powody z których ludzie odrzucają białko zwierzęce: wpływ na środowisko, obawa o niekorzystny wpływ białk zwierzęcego na ludzkie zdrowie, światopogląd, czy alergie pokarmowe. Niezależnie jednak od przyczyn, białko roślinne Trec pozwoli Ci osiągnąć swój cel treningowy.

Diety eliminacyjne niezależnie od tego, czy dochodzi w nich do eliminacji mięsa, tłuszczu, czy węglowodanów, mogą utrudniać przyrost masy mięśniowej.

Białko roślinne - aminokwasy

białko roślinneNajwiększe utrudnienie w przypadku diety bez produktów zwierzęcych wynikają przede wszystkim z trudności w zdobyciu pełnej gamy aminokwasów egzogennych. By budować mięśnie potrzeba dostarczać je z zewnątrz. W diecie problem ten problem eliminowany jest poprzez łączenie ze sobą orzechów i zbóż.

Dodatkową trudnością jest przyswajalność białek roślinnych, która jak się okazuje jest gorsza od zwierzęcych źródeł.

Czy zatem białko roślinne może budować mięśnie tak samo dobrze jak źródła zwierzęce?

W nawiązaniu, do nowych badań opublikowanych w American journal of clinical nutrition odpowiedź brzmi TAK.

Białko roślinne - badania

Badacze przeanalizowali dane zdrowotne około trzech tysięcy mężczyzn i kobiet w wieku od 19 do 72 lat, a także kwestionariusz żywieniowy, który wypełnili uczestnicy badania. Badacze określili n tej podstawie ilość całkowicie przyjmowanego białka, a także źródła z jakiej grupy produktów pochodzi białko. Ocenie poddana została również beztłuszczowa masa badanych, gęstość kości, a także siła mięśnia czworogłowego uda. Wszystkie te wskaźniki są krytycznie ważne dla zdrowia. 

Gdy badacze ocenili dane doszli do następujących wniosków:

-Ludzie którzy spożywali najmniejszą ilość białka posiadają najmniejszą masę mięśniową i siłę. 

-Rodzaj spożywanego białka nie ma wpływu na rozwój tkanki mięśniowej. 

W nawiązaniu do wyników badania, rezultaty sugerują, że jedzenie większej ilości białka przyczynia się do poprawy budowy tkanki mięśniowej. Jest to szczególnie istotne dla  osób w średnim wieku i starszych. 

Białko roślinne = Green power? 

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na mięśnie pozostaje ilość przyjmowanego białka niezależnie od źródła z którego pochodzi dane białko. Jednak istnieją pewne przesłanki, że może być to “dobra zmiana”. Dobrze zaprojektowana dieta oparta na białku roślinnym jest uboższa w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe, a bogata w błonnik. Parametry te przekładają się na ludzkie zdrowie, szczególnie układu sercowego naczyniowego i długowieczność. Dlatego też białko roślinne może być dietetycznym “złotym gralem”. 

Źródło:
http://m.ajcn.nutrition.org/content/59/5/1203S.abstract
http://time.com/4664468/plant-protein-meat-muscle-health/

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Białko - właściwości, stosowanie, stackowanie

Białko to podstawowy składnik każdej diety. Niezależnie od Twoich celów treningowych. Dowiedz się jak suplementować, stackować i dobierać odżywki białkowe.

WHEY 100 - odżywka białkowa

Whye 100 to niezwykle wartościowy koncentrat białka serwatki.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator