Kategoria: suplementacja

Beta –alanina

Spis treści:

 1. Beta-alanina pozwala trenować dłużej i intensywnie
 2. Czym się różni beta-alanina od innych aminokwasów?
 3. W jakich sportach wyniki poprawia beta-alanina
 4. Beta-alanina i dziwne swędzenie skóry

Ważne: Główną przyczyną zmęczenia w wysiłkach intensywnych beztlenowych jest zakwaszenie mięśniowe. Suplementacja beta-alaniną zmniejsza je, przyczyniając się do zwiększenia mocy i siły.

Beta-alaninaDo odkrycia niesamowitych możliwości beta-alaniny doszło gdy  porównywano skład mięśni zawodników różnych dyscyplin. Analizowano próbki mięśniowe sportowców zaadoptowanych do wysiłków długotrwały (np. maratończycy) oraz tych przystosowanych do krótkotrwałych prób wysiłkowych o maksymalnej mocy (np. sprinterzy, ciężarowcy). Najważniejsza różnica dotyczyła poziomu związku o nazwie KARNOZYNA. Druga grupa, zaadoptowana bardziej do wysiłków submaksymalnych, wykazywała dużo większą zawartość kazrnozyny.

Karnozyna to substancja naturalnie wytwarza przez organizm człowieka, która zbudowana jest z dwóch aminokwasów: beta-alaniny i L-alaniny. Naczelnym zadaniem karnozny w organizmie jest zmniejszanie zakwaszenie mięśniowego, które stanowi główną przyczynę upadku mięśniowego w wysiłkach o maksymalnej intensywności. Poza tym karnozyna odgrywa też kluczową rolę w zakresie usuwania szkodliwych jonów metali, które w nadmiarze wpływają degradująco na organizm, szczególnie układ nerwowy. Karnozyna zaangażowana jest także w likwidowanie wolnych rodników. Gdy okryto niesamowite jej możliwości myślano, że stanie się ona przełom w suplementacji. Tak jednak do końca nie było. Hitem w zakresie podnoszenia wydolności organizmu w wysiłkach krótkotrwałych o wysokiej intensywności okazała się być beta – alanina!

Beta-alanina pozwala trenować dłużej i intensywniej

Wysiłki o wysokiej intensywności mogą być wykonywane w ograniczonej perspektywie czasowej m.in. dlatego, że w ich trakcie w ekspresowym tempie dochodzi do wyczerpania rezerw energetycznych. Jednak główną przyczyną niemożności kontynuowania wysiłku jest wzrost stężenia jonów wodorowych (H) w środowisku mięśniowych. To jest ten moment, gdy np. w czasie zasadniczej serii wyciskania na klatkę, po wykonaniu 4 z 6 zaplanowanych powtórzeń, nie jesteśmy już w stanie wykonać ich więcej. Do  ogromnej kumulacji jonów H dochodzi w czasie wysiłków o charakterze beztlenowym. Organizm może do pewnego momentu radzić sobie z tym ograniczeniem za pomocą karnozyny. Jednak jej ilości ustrojowe są ograniczone. Stąd w celu zwiększenia mocy i siły zalecano na początku suplementację karnozyną, czyli peptydem zbudowanym z beta-alaniny i histydyny. Jednak nie przyniosła ona oczekiwanego skutku, gdyż związek ten podlega rozkładowi w układzie pokarmowym!. Z tego względu najlepszym i tak naprawdę jedynym sposobem na podniesie ilości, zmniejszającej zakwaszenie mięśniowe, karnozony jest dostarczanie unikalnego aminokwasu, który buduje jej strukturę: beta-alaniny.

Czym się różni beta-alanina od innych aminokwasów?

Beta-alanina różni się od innych standardowych aminokwasów, które budują struktury ciała człowieka, bowiem występuje w konfiguracji beta. Wszystkie proteagenne aminokwasy  występują w konfiguracji L, która określa przestrzenne ułożenie cząsteczki aminokwasu. Beta-alanina i L-alanina to teoretycznie te same aminokwasy, ale jakby „inaczej poukładane”. Nie ma możliwości przekształcenia L-alaniny w konfigurację beta.

Beta-alaniny nie znajdziemy w składzie kompleksowych preparatów zawierających aminokwasy. Owszem, niektóre produkty żywieniowe charakteryzują się wysokim stężeniem beta-alaniny np. mięso drobiowe. Jednak musimy być świadomi, że obróbka termiczna powoduje spore straty tego aminokwasu. Stąd jeżeli chcemy poprawić wydolność w wysiłkach beztlenowych najlepiej zdecydować się na suplementację beta-alaniną.

W jakich sportach wyniki poprawia beta-alanina

Ważne: Suplementacja beta-alaniną będzie ważna w sportach o wysokiej intensywności jak podnoszenie ciężarów, kulturystyka, sporty walki, crossfit. W celu uzyskania wysokiego poziomu odkwaszającej karnozny wymagana jest dostępność beta-alaniny. Histydyna, budująca wraz z beta-alaniną cząsteczkę karnozyny, jest aminokwasem endogennym stąd organizm ma do niej nieograniczony dostęp.

Suplementacja beta-alaniną będzie poprawiała wyniki w sportach, w których pierwszoplanowe znaczenie ma siła, szybkość, moc. Będą to np.: sporty ciężarowe, kulturystyka, sporty walki, crossfit. Jeżeli nie raz w czasie treningu wydawało ci się, że jeszcze masz rezerwę i nagle nie wiadomo z jakiej przyczyny, opadłeś z sił i musiałeś zakończyć trening, może to oznaczać, że padłeś ofiarą zakwaszenia mięśniowego. W wysiłkach o ogromnej mocy  organizm zwyczajnie nie jest w stanie na bieżąco pozbywać zakwaszających jonów H, tak jak ma to miejsce w czasie wysiłków tlenowych, bo jest ich zwyczajnie za dużo. W krytycznym momencie dochodzi do upadku mięśniowego kiedy to mięśnie nie są w stanie dalej podejmować żadnej pracy. To jest moment, gdy wyczerpują się możliwości buforowe (odkwaszania) mięśni, za które odpowiada właśnie karnozyna, a szczególnie jej składnik beta-alanina. Drugi element budujący karnozynę to aminokwas histydyna, który jest aminokwasem endogennym, czyli organizm jest w stanie samodzielnie sobie go wyprodukować.

Beta-alanina i dziwne swędzenie skóry

Suplementacji beta-alaniną może towarzyszyć dziwne przekrwienie i swędzenie skóry, szczególnie twarzy, rąk. Jednak jest to naturalna reakcja organizmu na suplementację tym aminokwasem, wynikająca z drażnienia zakończeń nerwowych. Jest ona całkowicie bezpieczna i naturalna. Większość osób traktuje to jako dodatkowy czynnik stymulujący do treningu.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

CLA – tłuszcz, który odchudza

CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, niezmiernie trudno było wypromować jako produkt wspomagający spalanie nadmiernej i zbędnej tkanki tłuszczowej.

Makaron razowy z twarogiem i bananami

Makaron razowy z twarogiem i bananami to idealny przepis dla osób na zróżnicowanej diecie oraz w trakcie budowania masy mięśniowej. Jest to świetna alternatywa dla posiłków mięsnych.

Prawidłowe podrzucanie sztangi

Prawidłowe podrzucanie sztangi nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń. Jak wykonać to ćwiczenie bezpiecznie i i skutecznie pokazuje Magda Andrzejewska

background

choose your language

Wybierz wersję językową

 • pl
 • en
 • de
 • es
 • fr
 • it
 • nl
Popup Activator