SPIS TREŚCI:
Więcej znaczy lepiej.
Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi BCAA stanowi kamień węgielny kulturystyki i sportów sylwetkowych. Stosują je osoby pragnące nabrać masy mięśniowej, zredukować tkankę tłuszczową czy usiłujące zwiększyć swoją wytrzymałość. W zależności od czasu spożycia, dawki, oraz proporcji produkt oparty na BCAA będzie na nas działał w różny sposób.
Źródło energii
BCAA może stanowić dla mięśni idealne źródło energii. Szczególnie w przypadku niskiego poziomu glukozy we krwi, wynikającego z diety ubogiej w węglowodany, suplementacja aminokwasami BCAA przed treningiem będzie odpowiednia. Trzy aminokwasy należące do BCAA stanowią same w sobie źródło energii, a nasz organizm w razie potrzeby jest w stanie przemienić je w szybkie źródło energii – glukozę.
Działanie antykataboliczne
Dzięki swojej prostej strukturze L-leucyna, L-izoleucyna oraz L-walina w szybkim tempie zostaną dostarczone do mięśni zapobiegając tym samym katabolizmowi. Analogicznie do opowieści o cegiełkach potrzebnych murarzowi do budowy domu, tak aminokwasy BCAA przyczyniają się do produkcji nowych włókien mięśniowych na skutek mikrourazów spowodowanych treningiem.
Działanie anaboliczne
Najważniejszy z aminokwasów rozgałęzionych – L-leucyna, odgrywa bardzo istotną rolę w procesie budowy masy i siły mięśni. Dostarczenie odpowiedniej porcji tego aminokwasu spowoduje uruchomienie enzymu kinazy mTOR. Ten skomplikowany proces zostaje aktywowany jedynie w sytuacji wysokiego poziomu L-leucyny w naszym organizmie. Jest to dla niego znak, że w danej chwili w środowisku obecna jest wystarczająca ilość pożywienia (aminokwasów), aby rozpocząć budowanie tkanki mięśniowej. Ten proces ma swoje podłoże w ewolucji, ponieważ kiedy nasi przodkowie nie mieli stałego dostępu do pożywienia budowanie okazałej masy mięśniowej, która potrzebuje do funkcjonowania sporej ilości kalorii, było dla organizmu ryzykowne. Dlatego w okresach głodu ścieżka mTOR była nieaktywna przez co organizm nie tracił energii na budowę nowych włókien mięśniowych, a skupiał się na zapewnieniu niezbędnych procesów życiowych. Na szczęście tamte czasy mamy już dawno za sobą, a odpowiednia wiedza pozwala nam skutecznie manipulować wspominanymi procesami.
Jak już zdążyliście poznać aminokwasy BCAA, a w szczególności L-leucyna stanową potężne narzędzie w pozyskiwaniu masy mięśniowej. Aby uruchomić anaboliczne procesy takie jak kinaza mTOR musimy dostarczyć jednorazowo przynajmniej 2500 mg aminokwasu L-leucyny. Badania pokazują, że do pewnego momentu zwiększenie dawki L-leucyny nasili syntezę nowych włókien mięśniowych. Dlatego 4000 mg L-leucyny zawarte w BCAA 4:1:1 HIGH SPEED stanowi idealną proporcję aminokwasów niezbędnych do budowy umięśnionej sylwetki. Jeśli zależy Ci na maksymalnym przyspieszeniu procesów anabolicznych koniecznie wypróbuj suplementację BCAA 4:1:1 HIGH SPEED spożywając porcję suplementu bezpośrednio po treningu oraz pomiędzy posiłkami.
Zobacz popularne artykuły:
-
Arginina - co to jest i jak działa?
-
Kreatyna - co daje, właściwości i rola
-
Plan suplementacyjny Tomasza Lecha
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz