Aminokwasy - Najlepsze aminokwasy pod dany sport

aminokwasy rodzajeCzym różnią się aminokwasy od białka?


Białko to złożona struktura zbudowana z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. To, że białko zawiera w swym składzie aminokwasy nie oznacza, że jedząc odpowiednią ilość białka w diecie jesteśmy zwolnieni z suplementacji aminokwasami. Rozłożenie białka do poziomu aminokwasów wymaga czasu i sporych nakładów energii. Jeżeli potrzebna jest możliwie najszybsza dostawa aminokwasów do mięśni, np. tuż po zakończeniu treningu, ustrój nie może sobie pozwolić na czekanie aż organizm ukończy żmudne procesy trawienia białka, które czasem mogą trwać nawet kilka godzin!. A co się stanie, gdy mięśnie w sytuacji ogromnego zapotrzebowania na budulec czyli aminokwasy nie otrzymają ich odpowiednio szybko? Oznacza to niepełną regenerację, początek katabolizmu mięśniowego, które nie są wskazane w żadnym sporcie!. Bez względu na to, jaki sport uprawiasz pamiętaj, że to mięśnie wykonują zasadniczą pracę na treningu. Jeżeli używasz ich często i intensywnie, musisz zapewnić im równie częste i obfite dostawy aminokwasów, w przeciwnym przypadku wysiłek nie będzie prowadził do procesów adaptacji mięśniowej, ale będzie się odbywał kosztem mięśni!. 

aminokwasy

BCAA i glutamina – najważniejsze aminokwasy antykataboliczne w każdym sporcie


BCAA (aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna, walina) i glutamina to najważniejsze aminokwasy czerpane z mięśni w czasie wysiłku. I tak naprawdę bez względu na intensywność wysiłku, rozpoczęcie treningu jest równoznaczne z zwiększonym katabolizmem mięśniowych tych aminokwasów. Głównym celem suplementacji przedtreningowej BCAA i glutaminą jest ochrona antykataboliczna. 


Równie istotne jak suplementacja przedtreningowa BCAA i glutaminy ma ich potreningowe dawkowanie. Wówczas te aminokwasy to ważne ogniwo regeneracji, ale także mocni sprzymierzeńcy anabolizmu. Trening zawsze doprowadza to mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które potem, w warunkach kompleksowej regeneracji, są naprawiane. Wysoka dostępność aminokwasów, szczególnie BCAA, może doprowadzić do nadkompensacji, dzięki której włókna mięśniowe stawać się będą grubsze i silniejsze. Szczególnie istotne po treningu jest przyjęcie porcji glutaminy, która odpowiada za procesy anabolicznej transaminacji. Oznacza to, że organizm mając pod dostatkiem glutaminy jest w stanie na jej bazie syntetyzować inne aminokwasy z grupy endogennych. A przecież nigdy nie wiemy, który aminokwas będzie potrzebny w czasie nasilonych procesów potreningowej syntezy białek mięśniowych. Gdy mięśnie będą wysycone glutaminą i EAA (na ich temat czytaj dalej) możemy być spokojni, że zapewniliśmy regenerującym się mięśniom dostęp do wszystkich aminokwasów, które będą odbudowywać ich strukturę. 

BCAA ważne wsparcie energetyki w sportach wytrzymałościowych


Aminokwasy, poza spełnianiem roli głównego budulca mięśniowego, stanowią ważny substrat w tlenowej energetyce wysiłkowej. Szczególnie dotyczy to tlenowych przemian energetycznych, które są dominującym szlakiem pozyskiwania energii w sportach wytrzymałościowych (np. biegi i pływanie długodystansowe) oraz ważnym ogniwem procesów energetycznych w dyscyplinach o mieszanej  energetyce (np. gry zespołowe, sporty walki, wysiłki interwałowe). W celach energetycznych, gdy zaczyna brakować podstawowego paliwa jakim jest glukoza, ustrój zaczyna się posiłkować  aminokwasem alaniną, który jest przekształcany w glukozę. Jednak jak się okazuje aby pozyskać na ten cel alaninę, organizm rozkłada trzy inne aminokwasy – BCAA. Jeżeli nie zostaną one dostarczone pod postacią suplementu organizm weźmie je z miejsca, w którym jest ich największe stężenie, czyli z  mięśni! Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to będzie równoznaczne z katabolizmem. 

aminokwasy regeneracja

Aminokwasy EAA

Aminokwasy EAA i suplementy zawierające pełną formułę wszystkich aminokwasów – wsparcie diety i anabolizmu mięśniowego
Wśród suplementów aminokwasowych znajdziemy także produkty zawierające pełen profil aminokwasów albo zbilansowaną formułę aminokwasów niezbędnych (esencjalnych, egzogennych, EAA). Będą one ważnym wsparciem diety we wszystkich sportach sylwetkowych, w których głównym celem jest uzyskanie odpowiedniej jakości mięśni. Takie produkty aminokwasowe uzupełniają aminogram (profil aminokwasowy) spożywanych białek, czyniąc je bardziej przyswajalnymi przez ustrój. A musimy być świadomi, że dbając o wzrost mięśniowy musimy mięśniom zapewnić regularne dostawy pełnowartościowego białka. Jeżeli będzie brakowało jakiegoś aminokwasu w białku, ustrój nie będzie w stanie przyswoić go w pełni. Przyjmując przed posiłkiem porcję pełnego profilu aminokwasów albo EAA zapobiegamy wszelkim brakom aminokwasów w białku, czyniąc je pełnowartościowym. 

Aminokwasy z grupy EAA warto suplementować zawsze po zakończeniu wysiłku, wraz z glutaminą, ze względu na zwiększone możliwości anabolizmu mięśniowego. 

Warto również przeczytać:

 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

>
Wiadomość

Białko - właściwości, stosowanie, stackowanie

Białko to podstawowy składnik każdej diety. Niezależnie od Twoich celów treningowych. Dowiedz się jak suplementować, stackować i dobierać odżywki białkowe.

background

choose your language

Wybierz wersję językową

  • pl
  • en
  • de
  • es
  • fr
  • it
  • nl
Popup Activator